Küçükmece’de çöken binayla ilgili iki gözaltı

Yayın tarihi: 2 Haziran 2024 Pazar 3:46 pm - Güncelleme: 2 Haziran 2024 Pazar 3:46 pm

Küçükçekmece‘de bir kişinin ölümü sekiz kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bina çökmesiyle ilgili soruşturmada iki kişi gözaltına alındı.

İstanbul Küçükçekmece’de saat 08.40 sıralarında dört katlı bir bina çöktü. İstanbul Valiliği 1 kişinin öldüğünü, 8 kişinin yaralandığını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır” dedi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı olayla taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olmak suçundan soruşturma başlattı. Soruşturmada ilk önce binanın sahibi Hacı Murat Gençtürk gözaltına alındı. Soruşturmada daha sonra binanın girişinde bulunan restoran sahibi kadın Ö.A.D. de gözaltına alındı.

Küçükçekmece’de 4 katlı bir bina çöktü: 1 ölü, 8 yaralı

Küçükçekmece’de çöken binaya karot testi yapılmış

Kaynak: AA, İHA