Kritik toplantı öncesi gerginlik çıktı iddiası

22 Eylül 2021 Çarşamba

Kritik toplantı öncesi gerginlik çıktı iddiası

Barış Soydan, Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na kızgın olduğunu öne sürdü. Soydan, gerekçenin ‘İngilizce’ ve ‘enflasyon’ olduğunu yazdı.

Ekonomist Barış Soydan T24’te ‘Kritik toplantı öncesi Külliye ve Merkez Bankası arasında İngilizce ve enflasyon soğukluğu iddiası’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. Soydan yazısında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arasında gerilim yaşandığını öne sürdü.

“İddialara göre Şahap Kavcıoğlu’nun İngilizcesinin yetersiz olması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdırdı” diye yazan Soydan, şunları kaydetti:

“Kulislerde konuşulan iddiaya göre bir yabancı ortaklı bankanın genel müdürü, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kısa bir ayaküstü görüşme gerçekleştirme imkânı buldu. Bu görüşmede, bir süre önce banka hissedarlarının Türkiye’ye geldiğini ve başta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) olmak üzere ekonomi yönetiminin önde gelen kuruluşlarının yetkilileriyle görüştüklerini Cumhurbaşkanı’na anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı ile de görüşmeleri gerektiği sözü üzerine bunu yaptıklarını, Kavcıoğlu ile değil başkan yardımcılarıyla görüştüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kavcıoğlu’nun bu görüşmeye neden katılmadığını öğrenmek istedi ve yakın ekibinden Merkez Bankası Başkanı’nın İngilizcesinin yetersiz olduğu bilgisini aldı. İddiaya göre Cumhurbaşkanı aynı soruyu Kavcıoğlu’nun kendisine de sordu. Merkez Bankası Başkanı’nın pratik ve teknik İngilizcesinin yetersiz olduğu, bazı toplantılara tercüman ile katıldığı, bazı toplantılara ise katılmadığını öğrendi. Yine iddialara göre Kavcıoğlu Erdoğan’a bu bilgileri verirken Merkez Bankası eski Başkanları Murat Uysal ve Naci Ağbal’ın da aynı şekilde davrandığını kaydetti. Bu açıklama, üst düzey görevlendirmelerde İngilizce bilgisine özel bir önem verdiği bilinen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tatmin etmedi; tatmin etmemek bir yana kızdırdı.”

Günün sorusu: Neden yüzde 0.5 faiz yerine yüzde 6 dış borçlanmaya gittiniz?

“ERDOĞAN YANILTTI”

Kızgınlığın bir diğer nedeninin ise ‘enflasyon’ olduğunu yazan Soydan, “Bu açıdan Kavcıoğlu’nun izlediği politika, eski başkanlar Naci Ağbal ve Murat Uysal’ın tarzına çok benziyor. İkisi de önceleri Cumhurbaşkanı ve piyasaya olumlu tablolar çizmişti. Sorunlar bir anda su yüzüne çıktığında ise gerekli önlemler zamanında alınmadığı için geç kalınmıştı.Yaz aylarında Kavcıoğlu da aynı hatayı yaptı ve Külliye’ye ‘Enflasyon Ağustostan itibaren düşecek’ bilgisini verip Erdoğan’ın yanılmasına yol açtı” ifadelerini kullandı.

YAZININ TAMAMI 

Faiz sinyali doların ateşini yükseltti

Naci Ağbal’dan faiz kararı öncesi dikkat çeken paylaşım

Benzer Haberler