Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip hayatını kaybetti

9 Nisan 2021 Cuma

Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip hayatını kaybetti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in eşi Prens Philip 99 yaşında hayatını kaybetti.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada Edinburg Dükü olan Philip’in Windsor Kalesi’nde hayatını kaybettiği açıklandı. Prens Philip 99 yaşındaydı.

Konu ile ilgili geniş bir bilgilendirmenin ilerleyen saatlerde yapılacağı açıklandı.

Kraliyet Ailesi’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

‘Majesteleri Kraliçe, sevgili kocası Edinburgh Dükü Majesteleri Prens Philip’in öldüğünü açıkladı. Majesteleri, bu sabah Windsor Kalesi’nde huzur içinde vefat etti. Kapsamlı duyuru yapılacaktır.’

BAŞBAKAN JOHNSON’DAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada ülkenin Kraliyet Ailesi ve Kraliçe Elizabeth ile birlikte yas tuttuğunu belirtti.

Prens Philiph’in 70 yıl boyunca Kraliçe Elizabeth’in yanında olduğu ve ona güç verdiğinin altını çizen Johnson, ‘Dük’ü her zaman hatırlayacağız’ dedi

ASKERİ TÖREN YAPILMASI BEKLENİYOR

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Kraliyet görevlileri Prens’in cenazesi için hazırlıklara başladı. Aynı haberlere göre, henüz resmi bir açıklama bulunmasa da Prens için başkent Londra’da da bir askeri tören düzenlenmesi bekleniyor.

KRALİÇE SEKİZ GÜN YAS TUTACAK

Kraliçe Elizabeth, Birleşik Krallık gelenekleri gereği Windsor Kalesi arazisindeki Frogmore Bahçeleri’ne gömülmesi beklenen Prens Philip için ‘sekiz günlük yas dönemine’ girecek.

28 GÜN BOYUNCA TEDAVİ GÖRMÜŞTÜ

Prens Philip, eşi Kraliçe Elizabeth ile birlikte yakın zamanda koronavirüs aşısı yaptırmıştı. Prens Philip geçtiğimiz aylarda kendini iyi hissetmediği için “tedbiren” hastaneye kaldırılmıştı.

Prens 28 gün boyunca burada tedavi görmüş ve yaklaşık 3 hafta önce taburcu edilmişti.

73 YILLIK EVLİLİK

Kraliçe 2. Elizaeth ile Prens Philip geçtiğimiz 20 Kasım’da evliliklerinin 73’üncü yıl dönümünü kutladı. Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi olma unvanını elinde tutan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth aynı zamanda en uzun süren evliliklerden birinin de kahramanı. Kraliçe 2. Elizabeth ile Yunanistan ve Danimarka kraliyet ailesinin bir üyesi olan Prens Philip 1947 yılında evlendiler. Her ne kadar Philip ile ilgili bazı aldatma iddiaları yılardır konuşulsa da bugün de evliliklerinin 73’üncü yılını kutladılar.

EVLENDİKLERİNDE ELIZABETH PRENSESTİ

Kraliçe ile Edinburgh Dükü unvanını taşıyan Prens Philip, Elizabeth, henüz babası hayattayken yani prenses iken evlendiler. O sırada Elizabeth 21, Philip ise 26 yaşındaydı.

KORFU ADASI’NDA DOĞDU

Kraliçe’nin kocası Prens Philip, 1921 yılında Yunanistan’ın Korfu adasında dünyaya geldi. Doğduğunda kendisine Yunanistan ve Danimarka Prensi unvanı verildi. O dönemde Yunan ve Danimarka kraliyet aileleri henüz tahtlarındaydı.Fakat sonra Yunanistan’da yaşanan ihtilal sonrası aile Yunanistan’dan sürüldü. Prens Philip, İskoç ve Alman okullarında eğitim gördü. 18 yaşına geldiğinde de İngiliz kraliyet donanmasına katıldı. Bu arada aile köklerinin bir bölümünün İngiliz olduğunu da hatırlatalım.

ASKERİ BAŞARILARI DİKKAT ÇEKTİ

1942 yılının ekim ayında, 21 yaşındayken Kraliyet Donanmasının en genç teğmenlerinden birisi olarak, HMS Wallace gemisine atandı. Bundan sonra da askeri başarılarıyla dikkat çekti. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1947 yılında Philip, ailesinden gelen bütün titrlerden feragat edip İngiliz olan büyükannesi ve büyükbabasının soyadı olan Mountbatten’ı kullanmaya başladı.

EVLENİP ASKERİ KARİYERİNE VEDA ETTİ

Aynı yıl İngiltere tahtının ilk sıradaki varisi Prenses Elizabeth ile evlendi. Kayınpederi olan Kral 6. George tarafından bu evlilikten sonra kendisine Edinburgh Dükü unvanı verildi. Bu evlilikle birlikte Prens Philip, çok sevdiği halde denizcilik kariyerine kesin olarak veda etti.

DÖRT ÇOCUKLARI BULUNUYOR

Prens Philip ile Kraliçe 2 Elizabeth’in, Charles,Anne, Andrew ve Edward adında dört tane çocuğu bulunuyor. Çift, torunlarının yanı sıra torunlarının çocuklarını göre şansını da elde etti.

Benzer Haberler