KPDK toplantısının ertelenme sebebi ortaya çıktı! Koltuk krizi

21 Kasım 2021 Pazar

KPDK toplantısının ertelenme sebebi ortaya çıktı! Koltuk krizi

Memur konfederasyonları ile gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu’nun (KPDK) toplantısının son dakikada ertelenmesinin asıl nedeninin salgın değil “koltuk krizi” olduğu ortaya çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz perşembe günü saat 11.00’de KPDK’nin toplanacağını duyurdu. Kurulda sendikalar adına en fazla üyeye sahip 3 memur konfederasyonu (Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ile KESK) yer alıyor. Kamu tarafı olarak da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevlendireceği cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakan ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri bulunuyor. Üç memur konfederasyonunun başkan ve temsilcileri, belirtilen saatte bakanlığa gitti. Ancak toplantı saat 11.00’de başlamadı. Aradan 1 saate yakın süre geçmesine karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin salona gelmedi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, gündemde maaşlardaki erimeden 3600 ek gösterge ve sözleşmeli personelin durumuna kadar çok sayıda kritik konu varken toplantı, “koltuk krizi” sebebiyle ertelendi. Çakır, haberinde şu ifadelere yer verdi:

İKNA EDİLEMEDİ

Önceki toplantılarda masanın bir tarafına konfederasyon ve sendika temsilcileri, karşı tarafına da bakan ile kamu görevlileri oturuyordu. Ancak bu toplantıda bakan için masanın başına koltuk konuldu. Sendikalar bu duruma itiraz etti. Toplantının aynen toplu sözleşmede olduğu gibi karşılıklı oturma düzeninde yapılması gerektiğini vurguladı. Memur-Sen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Ancak uzlaşma sağlanamadı. Bilgin ikna edilemedi. Bakanlık, yasa gereği toplantının “bakanın başkanlığında” yapılmasında ısrar etti. Aradan 1 saate yakın zaman geçtikten sonra çalışma genel müdürü, salona gelerek toplantının salgın gerekçesiyle ileri bir tarihte online olarak gerçekleştirileceğini bildirdi. Toplantı ertelendi. Bakanlık da “Toplantı beklenenden fazla katılım olmasından dolayı, pandemi tedbirleri gereği ileri bir tarihte çevrimiçi olarak yapılmak üzere ertelenmiştir” bilgisini paylaştı.

3600 ek gösterge için komisyon toplantısı kasım ayında

 

Benzer Haberler