Köylülerin helikopterden atıldığı iddiaları üzerine konuşan AKP’li Aydoğdu: Evet, bir olay yaşanmış

8 Ekim 2020 Perşembe

Köylülerin helikopterden atıldığı iddiaları üzerine konuşan AKP’li Aydoğdu: Evet, bir olay yaşanmış

Van’da HDP’li Murat Sarısaç’ın iki yurttaşın helikopterden atıldığı iddialarının araştırılması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önerge AKP ve MHP tarafından reddedildi. Önerge üzerine konuşan AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu olayla ilgili, “Evet, bir olay yaşanmış ve savcılık resen soruşturma başlatmış” dedi.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldığı ve işkenceye uğradığına dair Meclis’e araştırma önergesi sundu. Yaşamını yitiren Servet Turgut ve hafızasını yitiren Osman Şiban’ın helikopterden atıldığı iddialarının araştırılmasına dair HDP’nin verdiği önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

“HELİKOPTERDEN ATILDIKLARI TEYİT EDİLMİŞTİR”

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, önerge üzerine konuşan Sarısaç, Şiban ve Turgut’un “helikopterden atıldığını” belirterek, AKP iktidarının yaşananlar karşısında sessiz kalmasına tepki gösterdi. Sarısaç, “Görgü tanıkları, daha ilk günden helikopterden atıldıklarını belirtirken hastanenin epikriz raporuyla bu teyit edilmiştir. Raporlar Osman Şiban’ın yüksekten düşme şikâyetiyle acil servise getirildiğini kaydederken Şiban’ın helikopterden düşme sonrası acil servise getirildiği bilgisine yer verilmiştir. İşkence sonucunda Osman Şiban hâlâ hafıza kaybı yaşıyor. Servet Turgut ise yirmi gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetmiştir” diye konuştu.

Van’da iki köylünün helikopterden atıldığı iddiaları Meclis’e taşındı; HDP’den açıklama geldi

“KORKUYORSUNUZ”

Helikopterden atılma iddialarını haberleştiren gazetecilerin gözaltına alınmasına da tepki gösteren Sarısaç, “Çünkü suçlusunuz, gerçeklerden korkuyorsunuz çünkü Kürt düşmanlığı öyle bir noktaya vardı ki Kürt’ün cenazesini gömme hakkına, yasını tutma hakkına, taziyesini kurma hakkına bile tahammüle edemiyorsunuz” ifadesini kullandı.

Sarısaç’ın kürsüde yaptığı konuşma esnasında AKP sıralarından sesler yükseldi.

Helikopterden atılma haberini yapan Uğur’la birlikte 4 gazeteci gözaltında

CHP: TBMM ARAŞTIRSIN

CHP grubu adına konuşan Bülent Tezcan kürsüde söz alarak, “Öyle bir Türkiye ortada ki hukukun üstünlüğü sıralamasında 128 ülke içerisinde 124’üncü sıradayız. Sondan 4’üncüyüz, sondan 4’üncü. Türkiye’yi hukukun üstünlüğünde sondan 4’üncü yapan, başsavcısının balayına gitmeden önce sarayın önünde temenna ettiği bir ülkede işkence iddiaları her zaman ortada olacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin görevi bunu cesaretle araştırmak ve üzerine gitmektir. O yüzden bu araştırma önergesine destek vereceğimizi bildiriyorum” şeklinde konuştu.

AKP’Lİ AYDOĞDU: ARAŞTIRILIYOR

AKP Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu da jandarma ve valiliğin kendi içinde idari soruşturma başlattığını belirterek, şunları söyledi:

“İşkence de bir insanlık suçudur. Van’da bahsedilen olay 1 yarbay, 2 asker; 3 şehidimizin olduğu bir olayın iltisaklı, onun bir parçası olarak gelişen bir olay. Evet, bir olay yaşanmış ve savcılık resen soruşturma başlatmış; Jandarma kendi içinde, valilik kendi içinde idari soruşturma başlatılmış. Ben burada tekrar ediyorum: Türkiye bizim ortak sevdamız, Kürtler de bizim kardeşimiz, vatandaşımız; sizler de bu Parlamentonun, bu devletin bir parçasısınız. Ve şu anda bütün adliye çalışıyor, idari soruşturma devam ediyor. Eğer işkence varsa biz de sizin kadar bu işin karşısındayız ama biz bir devletiz, söylentiyle, ithamla hareket edemeyiz. Herhangi haber ajansının iddialarıyla, manipülasyonlarıyla hareket edemeyiz. Bizim iktidarımız döneminde işkenceye sıfır tolerans hayata geçmiştir.”

Helikopterden atıldığı iddia edilen Servet Turgut hayatını kaybetti

 

Benzer Haberler