Köy Enstitüleri belgesel film oluyor: ‘Yücel’in Çiçekleri’

Yayın tarihi: 23 Kasım 2018 Cuma 7:19 am - Güncelleme: 23 Kasım 2018 Cuma 7:19 am

Köy Enstitüleri’ni beyaz perdeye taşıyan yönetmenliğini ve senaryosunu Cengiz Özkarabekir’in yaptığı ‘Yücel’in Çiçekleri’ belgesel filminin ilkgösterimi 23 Kasım’da saat 21.00’de Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BAKSM) yapılacak.

Fotoğraf ve video arşivinin kullanıldığı belgeselin bazı sahnelerinde Hasan Âli Yücel’in orjinal eşyaları da kullanıldı.

Atatürk’ü Mahir Günşiray’ın, İsmail Hakkı Tonguç’u Muhammet Uzuner’in canlandırdığı filmde Hasan Âli Yücel’in çocukluğunu Ege Şenoğul, gençliğini Kutay Şahin, yetişkin dönemini ise Mehmet Tokat oynadı. Filmin müziklerini ise Cahit Berkay ve Altuğ Öncü yaptı.

Ayrıca, BAKSM açılış etkinlikleri kapsamında, Hasan Âli Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi açılacak. 110 fotoğraftan oluşan sergi, 2 ay süreyle sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Belgesel gösterimi öncesinde ise gazeteci Deniz Bayramoğlu’nun moderatörlüğünde saat 19.00’da ‘Hasan Âli Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve Köy Enstitüleri’ konulu söyleşi düzenlenecek. Söyleşiye Yücel’in kızı Gülümser Yücel ve filmin danışmanlığını yapan Prof. Dr. Kemal Kocabaş katılacak.