Koruma altındaki kuşları öldürüp çatıya astı

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Koruma altındaki kuşları öldürüp çatıya astı

Konya’da polis ekipleri bir iş yerinin çatısında ipe asılı olan tüfekle öldürülmüş kuşları fark etti. Yapılan araştırmada kuşların koruma altında ve avlanması yasak olan kuş türleri olduğu anlaşılmasının üzerine iş yeri sahibine idari para cezası uygulanarak hakkında adli işlem başlatıldı.

Konya’da polis ekipleri bir iş yerinin çatısında tüfekle öldürülerek ipe asılmış olan 4 adet kuş tespit etti. Yapılan incelemede öldürülen kuşların koruma altındaki ve halk arasında arı kuşu olarak bilinen merops apiaster kuş türü olduğu belirlendi.

Konya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği Ekipleri, Karatay ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan bir iş yerinin çatı kısmında hayvancılık yapıldığı ve tüfekle öldürülerek ipe asılı vaziyette 4 adet kuş olduğunu tespit etti.

AVLANMASI YASAK OLAN KUŞ TÜRÜ

Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri ile yapılan incelemede öldürülen kuşların avlanması yasak olan ve halk arasında arı kuşu olarak bilinen merops apiaster kuş türü olduğu belirlendi.

8002 TL PARA CEZASI VERİLDİ

4 adet arı kuşu ve iş yerinde ele geçirilen ruhsatsız av tüfeğine ekiplerce el konulurken, suçunu olay yerinde itiraf eden iş yeri sahibi Selahattin D.’e ise ruhsatsız av tüfeği bulundurmak, meskûn mahalde ve izinsiz avlanmak ayrıca koruma altındaki türü avlamaktan (her bir kuş için ayrı ayrı) toplam 8002 TL idari para cezası uygulanırken 6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar kanununa muhalefetten adli işlem başlatıldı.

Ahmet Çakar canlı yayında sinek yedi

Benzer Haberler