Korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci serbest bırakıldı

12 Şubat 2021 Cuma

Korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci serbest bırakıldı

23 Ocak’ta Nijerya’nın Lagos kenti açıklarında korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk gemicinin kurtulduğu açıklandı.

Nijerya açıklarında korsanlar tarafından kaçırılan İngiltere merkezli Borealis firmasına ait Mozart isimli gemideki 15 Türk denizci serbest bırakıldı. Nijerya’da, sağlık kontrolünden geçirilecek gemicilerin, sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

“EN KISA ZAMANDA TÜRKİYE’YE GERİ DÖNECEKLER”

Öte yandan gemicilik şirketinden yapılan yazılı açıklamada, “Borealis Maritime ve Boden Denizcilik olarak büyük bir mutlulukla bildirmek isteriz ki, 23 Ocak 2021 tarihinde, Gine Körfezi’nde MV MOZART isimli gemimizden kaçırılan on beş mürettebatımız tamamı bugün itibarı ile serbest bırakılmıştır ve artık güvendedirler. Tüm personelimiz aileleriyle temas halindedirler ve en kısa sürede Türkiye’ye döneceklerdir” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu sıkıntılı süreçte, gösterdikleri güç, güven ve sabır için mürettebatımıza ve ailelerine tebriklerimizi ve teşekkürlerimizi sunmayı borç biliriz. Bu zorlu üç hafta boyunca verdikleri destek için Türk ve Nijerya Hükümetlerine, tüm devlet kurumlarına ve görevlilerine, karada ve denizde görev yapan tüm Borealis topluluğuna ve bu sorunu çözmemize yardımcı olan herkese teşekkür ederiz.

MOZART adlı gemimize yapılan ilk saldırıda hayatını kaybeden arkadaşımız ve meslektaşımızın ailesine tekrar sabır diler, gemilerini güvenli bir yere geri getirirken gösterdikleri cesaret ve disiplin için gemide kalan üç mürettebatımızı tekrar tebrik ve teşekkür ederiz. Personelimiz aileleriyle güvenli bir şekilde bir araya geldiğinde yeni bir açıklama yapılacaktır”

23 OCAK’TA SALDIRIYA UĞRAMIŞLARDI

23 Ocak günü Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen Liberya bayraklı “Mozart” isimli gemi Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı.

Lagos’tan Güney Afrika’nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15’i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü.

Türk gemisine korsan saldırısı: 1 kişi hayatını kaybetti, 15 kişi kaçırıldı!

3 GEMİCİ 30 OCAK’TA GELMİŞTİ

Gemi, 3 personelle Gabon’un Port-Gentil Limanı’na hareket etmişti. 3 personel ise 30 Ocak tarihinde uçakla Türkiye’ye getirilmişti.

Korsanların saldırısından sağ kurtulan 3 denizci İstanbul’da: Taradılar, ateş ettiler…

Benzer Haberler