Korsan taksiciler işi büyüttü: Şehirlerarası yolculuk yapacaklar

Yayın tarihi: 7 Temmuz 2021 Çarşamba 12:43 pm - Güncelleme: 7 Temmuz 2021 Çarşamba 12:43 pm

İstanbul’da şehir içi çalışan korsan taksiler, şehirlerarası da çalışmaya başladı. Korsan taksiciler yaz döneminde özellikle Ege ve Akdeniz gibi yazlık bölgeleri tercih ediyor. Kilometre başına 3 lira ile 2 lira 30 kuruş arasında ücret isteyen korsan taksiciler, otoban ve köprü ücretlerini ise yolcudan alıyor.

Özellikle tatil bölgelerine yolculuk imkanı sunan korsanlar DHA muhabiri ile de telefonda pazarlık yaptı. TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, yetkililerin korsan taksi konusuna çözüm bulması gerektiğini belirtti. İstanbul’da 18 bin tane plakalı taksi varsa, bir o kadar da korsan taksi var. Bu kabul edilebilir bir durum değil, haksızlıktır, adaletsizliktir, ulaşım güvenliğinin yok sayılmasıdır dedi

Çoğunlukla şehir içi çalışan korsan taksiler, işleri büyüttü ve Türkiye’nin her yerine yolcu taşımaya başladı. Korsan taksiciler yaz döneminde özellikle Ege ve Akdeniz gibi yazlık bölgeleri tercih ediyor. Kilometre başına 3 lira ile 2 lira 30 kuruş arasında ücret isteyen korsan taksiciler, otoban ve köprü ücretlerini ise yolcudan alıyor. İstanbul’da trafik ekipleri günde ortalama 20 – 30 arasında korsan taksiye cezai işlem uyguluyor. Korsan taksi sürücüsüne 6 bin 700 lira, yolcuya 446 lira para cezası kesilirken, korsan taksi için kullanılan araçlar ise 2 ay trafikten men edilerek Yediemin Otoparkı’na çekiliyor.

İNTERNETTE ONLARCA SİTE BULUNUYOR

İnternetten arama motoruna Korsan taksi yazılarak yapılan aramalarda onlarca site çıkıyor. Herhangi birini arayarak şehir içi ya da şehirlerarası yolculuk yapmak mümkün. Tabi ki bu korsan yolculuğun güvenlik, sigorta gibi hiçbir önlemi bulunmuyor. Bazı korsan taksiciler şehirler arası yolculuk için 1 gün önceden haber verilmesini isterken, bazıları ise rezervasyon talep ediyor.

MUHABİR İLE PAZARLIK YAPABİLECEĞİM EN FAZLA BİN 500 OLUR ABLACIM

İnternetten rastgele bulunan bir korsan taksi numarası, İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakaları’nda hizmet veriyor. Ayrıca şehirler arası da çalışan korsan taksi firması, fiyatta pazarlık da yapıyor. DHA muhabiri internette korsan taksi sitelerinden birine telefonla ulaştı, şehirler arası yolculuk için pazarlık yaptı.

Muhabirin, Şehirler arası da çalışıyormuşsunuz, Foça’ya annem ve teyzemi göndermek istiyorum, fiyatı nedir sorusuna, telefonun ucundaki kişi, Ben kilometreye bakayım, size dönüş yapayım cevabını veriyor. Kısa süre sonra geri arayan korsan taksi numarasındaki kişi, Eski yoldan, ücretsiz yoldan gidilirse 1600 lira, ücretli yoldan gidilirse 1600 lira artı otoban ve köprü ücreti veriyorsunuz. Bence hiç gerek yok, normal eski yoldan da gitseniz 6.5 saatte orada oluyorsunuz diye cevap veriyor. Muhabirin indirim talebi üzerine, Yapabileceğim en fazla bin 500 olur ablacım cevabını veriyor. Telefonun ucundaki kişi ardından, Zaten muhtemelen ben götüreceğim ablacım, yengelerimizi alırız, bende yanıma eşimi alırım, onlarda rahat eder, hep beraber gideriz diyor. Korsan taksi firmasındaki bu kişi bir gün önceden haber verilmesi durumunda, yolculuğun yapılacağını belirtiyor. Muhabirimizin, nasıl bir arabayla gidileceğini sorması üzerine, yolculuk yapılacak aracın marka, model ve yaşına kadar bütün bilgiler paylaşarak, Klimalı, herhangi bir problem yok, eşimle muhabbet ede ede, çaylarını çorbalarını içe içe rahat rahat gidecekler diye konuşuyor.