Koronavirüste ikinci evre planı: Sokağa çıkma kısıtlamaları geri gelebilir

1 Eylül 2020 Salı

Koronavirüste ikinci evre planı: Sokağa çıkma kısıtlamaları geri gelebilir

Koronavirüs vakaları gün geçtikçe artmaya devam ederken, yayımladığı verilerin şeffaflığı ile tartışılan Sağlık Bakanlığı’nın hhareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacağı belirtiliyor. Buna göre, 65 yaş üstüne kısıtlamalar devam ederken,hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarına yeniden dönülebileceği belirtiliyor.

Hüriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, ekimde beklenen olası artıştan önce, yeniden duyarlılığın arttırılması gerektiği belirtiliyor. Eylülde Anadolu’dan dönüşlerin tamamlanacağı, bu nedenle başta İstanbul olmak üzere, Marmara Bölgesi’nde Bursa, Kocaeli, Sakarya ve Yalova gibi illerdeki vaka sayılarında 3-4 hafta içinde artış beklendiği ifade ediliyor. Ankara ve Konya’daki artış da buna örnek olarak gösteriliyor.

BLOK YASAKLAR UYGULANACAK

İşte yeni dönemde salgına karşı alınacak önlemler:

– Bundan sonra blok yasaklar uygulanmayacak. Bölgesel yasaklar ve kararlar devam edecek. Nerede sorun varsa orası izole edilecek. İşyerleri ve dükkanlar kapatılmayacak.
– İllerdeki duruma göre haftasonu sokağa çıkma yasakları ilan edilebilecek.
– Hareketliliği yavaşlatacak kararlar alınacak. Bu konuda 65 yaş üstü ve üniversite öğrencilerine yönelik kararlar etkili olacak. 65 yaş üstü gruplar için belli alanlara girememe yasağı devam edebilecek. Onların bineceği otobüs, gideceği parkın ayrı olması gibi yaklaşımlar sergilenebilecek.
– Dışarıdaki hareketliliği gruplara ayırma planlaması yapılacak.
– Ara kesmeler uygulanarak virüsün birinden diğerine atlamasının önlemi alınacak.
– En önemli karar, okullar konusunda olacak. Toplantılarda ilköğretimin açık olması, kronik rahatsızlığı olan çocukların evde eğitim görmesi, üst sınıflarda sadece 8 ve 12. sınıfların okula gitmesine sıcak bakılıyor.
– Üniversitelerin açılması ise planlar arasında değil. 8 milyon gencin tüm Türkiye genelinde harekette olmasının, yurtların, okul kantinlerinin, okulların çevresindeki kafeteryaların hareketlenmesi anlamına geleceği, bunun da kontrol edilemeyeceği konuşuluyor.

Benzer Haberler