Koronavirüsle mücadelede sarsılmak, sendelemek, gevşemek yok…

6 Nisan 2020 Pazartesi

Koronavirüsle mücadelede sarsılmak, sendelemek, gevşemek yok…

Adana Büyükşehir Belediyesi, hayvan barınağı da dahil, kentin dört bir yanının sürekli dezenfekte edilmesine yönelik titizliğinden taviz vermiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi kent genelinde temizlik ve dezenfektasyon çalışmalarını büyük bir titizlikle aralıksız sürdürürken hayvan barınağını da virüse karşı dezenfekte etti. Koronavirüsün her ne kadar hayvanlarda ölüme neden olmadığına dair istatistikler bilinse de, barınakta görev yapan hekimler ve diğer personelin olası risklere karşı korunması için dezenfekte çalışması gerçekleştirildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın hassasiyeti ve direktifleri doğrultusunda çalışmalarını aralıksız sürdüren dezenfekte ekipleri, kentin dört bir yanında, her gün yenilenen dezenfekte çalışması gerçekleştiriyor. Adana Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesinden binlerce çalışanı dezenfekte için görevlendirirken, 500 gönüllüyü de, dezenfekte ordusuna dahil etti.

HENÜZ VİRÜS TÜRKİYE’DE YOKKEN BİLİNÇLENDİRMEYLE MÜCADELE BAŞLADI

Henüz virüs Çin’de ilk kez yayılmaya başladığında ve Türkiye’de görülmediği ilk dönemde, Bilim Kurulu Üyesi-Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Pro. Dr. Yeşim Taşova’nın, Büyükşehir personeline koronavirüsle ilgili konferans vermesini sağlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye bünyesinde oluşturulan kriz masası ve iç birimlerle ilgili görev dağılımıyla da, halkı korumaya yönelik tedbirleri ilk günlerden itibaren almaya başladı.

DEVLETİN BÜTÜN KURUMLARIYLA İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİLİYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın çok önem verdiği bir diğer konu ise, devletin bütün birimleriyle iş birliği yapılması ve birlikte çalışılması.

Koronavirüsün en büyük düşmanı temizliğe büyük önem veren Adana Büyükşehir Belediyesi, halkı el alanları ve afişlerle bilinçlendirmeye devam ediyor. Sağlıkçılara, eczane çalışanlarına ulaşımı ücretsiz hale getiren Adana Büyükşehir Belediyesi, kimsesi olmayan 65 yaş üzeri vatandaşların alışveriş ihtiyaçlarını da karşılıyor. Maske ihtiyacının artması nedeniyle halka maske dağıtmaya başlayan Adana Büyükşehir Belediyesi, bin yataklı sahra hastanesi hazırlığı ile de, olası ihtiyaç durumuna karşı tedbirli davranıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Hattı ise, koronavirüs nedeniyle değişen yaşam şeklinden ve hastalanma kaygısından kaynaklı psikolojik sorunlara yönelik yardımcı olma ve yol gösterme hizmeti veriyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma araçlarında dezenfekte yapıyor ve araçların nasıl dezenfekte edileceğine yönelik bilgi aktarıyor. Kentin 100 noktasına dezenfekte standı koyan, aynı stantlardan 15 ilçeye gönderen, ayrıca belediye otobüslerinin tamamına dezenfektan koyan Adana Büyükşehir Belediyesi, ihtiyacı olan vatandaşlara gıda kolisi gönderiyor.

MÜCADELE DÖRT KOLDAN SÜRÜYOR

Başkan Zeydan Karalar, suya indirim ve nakdi yardım konusunda hazırlıkların sürdüğünü de açıklarken, hastanelerdeki acil servis çalışanlarına, içinde bone, eldiven, maske, gömlek ve dezenfektan bulunan sağlık kiti dağıtılmasını sağlıyor.
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Eğitim ve Gelişim Merkezi, maske üretimine başlarken, tulum üretimi için de hazırlık yapıyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Eski Hemşire Lojmanında, sağlık çalışanlarının dinlenmesi ve konaklaması için restorasyon çalışması başlattı.

Bazı marketlerle ve Eczacılar Odası’yla yapılan görüşmeler sonucu, ihtiyaç sahiplerinin evine kadar gıda ve ilaç götürülmesi sağlandı.
Sokaklarda esnafın beslediği canlıların aç ve susuz kalmaması için, sokak hayvanlarına mama, yem ve su veriliyor.
Başkan Zeydan Karalar, hemşehrilerinden koronavirüsle mücadeleye devam etme, kurallara uyma ve tehdit ortadan kalkana kadar gerekenleri yapma çağrısında bulundu.

Benzer Haberler