Koronavirüse karşı küresel dayanışma kararı BM Genel Kurulu’nda kabul edildi

3 Nisan 2020 Cuma

Koronavirüse karşı küresel dayanışma kararı BM Genel Kurulu’nda kabul edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı küresel dayanışma ve uluslararası işbirliğinin artırılması çağrısı yapan kararı, oy birliğiyle kabul etti.

Koronavirüsün toplumlar üzerindeki yıkıcı etkisine ve ekonomi, küresel seyahat ve ticareti ciddi bir şekilde aksatmasına dikkat çekilen kararda, yoksul ve salgından en fazla etkilenen ülkelere yardım edilmesi gerektiği de vurgulandı.

‘Salgınla canı pahasına mücadele eden sağlık personeline reva mı?’

Salgınına karşı küresel dayanışma ve uluslararası işbirliğinin artırılması çağrısı yapılan kararda ayrıca koranavirüsle mücadelede her türlü ayrımcılık, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı çıkılması ve insan haklarına saygı gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Norveç, İsviçre, Singapur, Endonezya, Lihtenştayn ve Gana tarafından hazırlanan ve 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda 188 ülkenin sponsor olduğu karar, oy birliğiyle kabul edildi.

Koronavirüs anketinde dikkat çeken sonuçlar! ‘Türkiye, yüzde 93 ile en çok onlara güveniyor’

İLK BM KARARI

Söz konusu karar, koronavirüs salgınına ilişkin alınan ilk BM kararı olma özelliği taşıyor.

Canlı yayında Didem Arslan’ı isyan ettiren anlar! Bağırarak yayını terk etti

OYLAMA YENİ KURALLARLA YAPILDI

Koronavirüs salgını nedeniyle toplanamayan Genel Kurul’da, oylama da yeni kurallar çerçevesinde yapıldı.

Tasarı sunulduktan sonra perşembe yerel saat ile 18.00’e kadar ülkelere itiraz etme hakkı tanındı. Tanınan sürenin dolmasının ardından hiçbir itiraz olmaması üzerine, karar oy birliğiyle kabul edildi ve yürürlüğe girdi.

‘Başkanlık Sarayları karantina için kullanılsın’

RUSYA’NIN TASARISI KABUL EDİLMEDİ

Öte yandan Rusya’nın BM Genel Kurulu’na sunduğu koronavirüs salgınının neden olduğu zorluklar karşısında ticaret savaşlarına son verilmesi ve BM Güvenlik Konseyi onayı olmadan ülkelerin tek taraflı yaptırım kararı almaması çağrısının yapıldığı tasarısı ise kabul edilmedi.

Göreve Bahçeli getirmişti… Ülkü Ocakları’nda istifa depremi!

ABD, AVRUPA BİRLİĞİ VE UKRAYNA İTİRAZ ETTİ

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre karara ABD, Avrupa Birliği ve Ukrayna itiraz etti. BM Genel Kurulu’nda salgın yüzünden oylama yapılamadığı için tasarılar yeni belirlenen kurallara göre ancak oy birliğiyle kabul edilebiliyor.

Benzer Haberler