Koronavirüs testi için metrelerce kuyruk oluşan hastanenin yönetiminden ‘skandal’ savunma

13 Kasım 2020 Cuma

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs testi yaptırmak isteyenlerin oluşturduğu kuyruk metrelerce uzadı. Görüntülere ilişkin açıklama yapan hastane yönetimi ise “Aynı anda 100 kişi başvurdu” dedi.

Koronavirüs vaka sayılarının ülke genelinde artışa geçmesinin ardından hastanelerde görüntülenen koronavirüs test kuyrukları durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Son olarak bugün öğle saatlerinde Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun bir test kuyruğu görüntülendi.

Hastane bahçesine kadar taşan sıra, vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Görüntüler, sosyal medya kullanıcılarının ve sağlık emekçilerinin “Hasta olmayan zaten bu sırada hasta olur” tepkilerine neden oldu.

Sosyal medya hesabı üzerinden sürekli olarak sosyal mesafe uyarısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise hastanelerde oluşan uzun test kuyruklarına ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

“100 KİŞİ AYNI ANDA BAŞVURDU”

Hastane yönetiminden de görüntülere ilişkin açıklama geldi. Açıklama 100 kişinin aynı anda test talebinde bulunması nedeniyle yoğunluk yaşandığı belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hastanemizde Kovid-19 test numuneleri Acil Servis içinde ve iyi havalanma sağlaması amacıyla dış kapıya yakın konumda bulunan özel bir mekanda alınmaktadır. Bu alanda günlük 4000-5000 arasında numune alınarak çalışılmakta ve ciddi bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak bugün (13.11.2020) öğle saatlerinde, hastanemizde muayene olan hastalara ilave olarak havaalanından test talebiyle gelen yaklaşık 100 kişinin de aynı anda test için başvuru yapması neticesinde geçici bir yoğunluk yaşanmış ve sıra oluşmuştur. Kısa sürede talebe cevap verilerek yoğunluk giderilmiş ve alınan numunelerin testleri çalışılarak sonuçları kendilerine iletilmiştir. Personelimiz, hastalarımızın ihtiyacına cevap verme konusunda özveriyle çalışmaktadır. Hastanemizde bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da kesintisiz olarak hizmet verilmeye devam edilmektedir.”

 

Benzer Haberler