Koronavirüs kaç yıl daha bizimle?

18 Şubat 2022 Cuma

BioNTech’in kurucusu Uğur Şahin, koronavirüs salgınının etkilerinin ne kadar süreceğine ilişkin tarih verdi. Şahin, “Gelecek 10 yıl daha virüsle yaşamak zorunda kalacağımız gerçeğine alışmamız gerekecek” dedi.

BioNTech’in kurucusu ve tepe yöneticisi Uğur Şahin, dünyanın gelecek 10 yıl daha koronavirüs ile yaşamaya alışması gerektiğini söyledi. Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan Şahin, dünyanın koronavirüs varyantlarıyla mücadelede “daha hazırlıklı” hale geldiğini savundu.

ABD’deki Pfizer ile birlikte koronavirüse karşı ilk mRNA aşısını geliştiren Şahin, “Gelecek 10 yıl daha virüsle yaşamak zorunda kalacağımız gerçeğine alışmamız gerekecek” dedi.

Avrupa’da koronavirüsün Omicron varyantıyla ilgili vaka sayısındaki düşüşle ilgili olarak Şahin, Omicron varyantının virüsün son dalgası olmayacağı uyarısında bulundu.

Virüsün mutasyonlara uğrayacağını ve yeni varyantların kaçınılmaz olduğunu kaydeden Şahin, bununla birlikte dünyanın, “toplumların virüsle nasıl baş edilebileceğini anlama konusunda yeni bir döneme girdiğini” ifade etti.

Şahin, “Artık daha fazla öğreniyoruz ve daha hazırlıklı oluyoruz” dedi.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin ‘Omicron’ hakkında konuştu: Şaşırmadık!

 

 

Benzer Haberler