Koronavirüs hastaları ve temaslılar sınava girebilecek

4 Haziran 2021 Cuma

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs testi pozitif çıkan veya temaslı olan öğrencilerin ayrı salon veya binada sınava girebileceğini duyurdu. Pozitif veya temaslı gözetmenlerin ise görevi iptal edilecek.

Koronavirüs hastası ya da temaslı olan öğrenciler sınava belli kurallar dahilinde girebilecek.  Sınav binası ve bahçesine öğrenci ve görevliler alınacak fakat veliler giremeyecek. 45 dakika arada, öğrenciler okul dışına çıkamayacak. Bahçede sosyal mesafe korunacak. Öğrenciler, sınavdan aynı anda çıkarılmayacak. Okul koridor ve bahçesinde maske takılacak. İsteyen, sınavda maskesini çıkarabilecek.

ADAYLARA UYARI:

■ Sınav yeri, sınıf ve sıra numaranız e-okul’a girildi.

■ Evraklarınız, sınav günü sıranızda olacak.

■ Sınav 09:30’da ama en geç 09:00’da okulda olmalısınız.

■ HES kodunuz yoksa alın.

■ Nüfus cüzdanını unutmayın.

■ Akıllı telefon gibi dijital araçlar içeriye alınmayacak.

■ 2 kurşun kalem, silgi, kalemtraş mutlaka götürün.

■ Etiketi olmayan bir şişe su ve şeker götürebilirsiniz.

SON 48 SAATTE NE YAPILMALI?

LGS Uzmanı/Rehber Öğretmen Köksal Bayazıt şunları söyledi:

“Adaylar, cuma günü notlarına son kez göz atıp, isterlerse bir deneme sınavı çözebilir. Cumartesi günü kesinlikle konu tekrarı, test çözümü veya deneme sınavı yapmasınlar. Sınav öncesi kendilerini mutlu edecek faaliyetler yapsınlar. Saatlerce ekran başında oyun oynamasınlar. Anne-babalar, çocukta strese yol açacak diyalogtan kaçınmalı. Çalışmalarını takdir etmeniz, motivasyonlarını arttıracak.”

MEB açıkladı: Karneler nasıl verilecek?

 

 

Benzer Haberler