Koronavirüs damga vurdu: İşte Türkiye’de 2020’nin en çok arananları

Yayın tarihi: 10 Aralık 2020 Perşembe 10:50 am - Güncelleme: 10 Aralık 2020 Perşembe 10:50 am

Arama motoru Google, Türkiye’de 2020 yılında en çok nelerin arandığına ilişkin hazırladığı listeye koronavirüs pandemisi damga vurdu. Listenin başında Eğitim Bilim Ağı (EBA) yer aldı. EBA’yı “Dolar kaç TL” sorgusu ve “koronavirüs” araması takip etti.

ABD merkezli arama motoru ve çevrim içi bilgi dağıtım şirketi Google, Türkiye’de 2020 yılında en çok hangi aramaların yapıldığına ilişkin istatistikleri paylaştı. Koronavirüs salgınıyla bağlantılı kelimeler ve konular, arama istatistiklerine damga vurdu.  Dizilerde ise Sadakatsiz, Mucize Doktor ve Masumlar Apartmanı öne çıktı.

Türkiye’de 2020 yılının trend aramaları şöyle:

1-EBA

2020 yılında Türkiye’de en çok aranan kelime Eğitim Bilişim Ağı (EBA) oldu. EBA, koronavirüs nedeniyle yüzyüze eğitime ara verilmesinin sonucunda devreye sokulmuştu. Sistem, yaşanılan teknik aksaklıklarla da sık sık gündeme geldi.

2- Dolar kaç TL?

Listenin ikinci sırasında “Dolar kaç TL?” sorusu yer aldı. AKP iktidarının 18’nci yılını doldururken, TL’nin döviz kurları karşısında tarihinin en dip seviyesini görmesi, yurttaşın da bu konuya ilgisini artırdı.

3- Koronavirüs

Türkiye’den en çok arananlar sıralamasında üçüncü sıra koronavirüsün oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce insanın ölümüne sebep koronavirüs salgını, Türkiye’de de en fazla aratılan konular arasında yer aldı.

İlk 10’a giren diğer aramalar ise şunlar:

4- Deprem

5- Zoom

6- HES Kodu Alma

7- Kandilli Rasathanesi

8- Sokağa Çıkma Yasağı

9- Sağlık Bakanlığı

10- ABD Seçimleri