Koronavirüs aşı zorunluluğunu getiren ilk AB ülkesi belli oldu

21 Ocak 2022 Cuma

Avrupa’da herkese aşı zorunluluğu getiren ilk ülke Avusturya oldu. Avusturya parlamentosuna sunulan yasa tasarısı aşırı sağcı FPÖ ve toplumun bazı kesimlerinin itirazlarına rağmen, muhalefetteki iki partinin desteğiyle meclisten geçti.

Avusturya’da iktidarı oluşturan merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin hazırlayıp parlamentoya sunduğu koronavirüs aşı zorunluluğuna ilişkin yasa tasarısı, aşırı sağcı FPÖ ve toplumun bazı kesimlerinin itirazlarına rağmen, muhalefetteki iki partinin desteğiyle meclisten geçti.

Avusturya böylece mecliste sandalyesi bulunan 5 partiden dördünün oylarıyla Kovid-19 aşı zorunluluğu getirmiş oldu. Böylece ülke, Avrupa’da herkese aşı zorunluluğu getiren ilk ülke oldu.

AŞIRI SAĞCI BAŞKANDAN TEPKİ: SAĞLIK KOMÜNİZMİ

FPÖ Genel Başkanı Herbert Kickl, aşı zorunluluğunun uygulanmak istenmesinin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyerek, düzenlemeyi “totaliter anlayışa zemin hazırlayan bir adım” olarak yorumladı. Kickl, aşı zorunluluğunu “sağlık komünizmi olarak niteledi.

İktidar temsilcileri Kickl’ın ifadelerine tepki göstererek, aşının insanların yaşamlarını kurtardığını, aksi yöndeki açıklamaların toplumu bölmeye hizmet ettiğini söyledi.

UYGULAMA, ŞUBATTA BAŞLIYOR

Şubatta yürürlüğe girecek aşı zorunluluğu 18 yaş altı, gebe ve tıbben aşı yaptırmasında sakınca bulunan kişiler dışında herkesi kapsayacak. Düzenleme kademeli olarak uygulanacak, öncelikli olarak 15 Mart’a kadar ilgili bakanlıklar aşı zorunluluğuna ilişkin vatandaşları bilgilendirecek.

16 Mart’tan itibaren aşı zorunluluğuna ilişkin kontroller çeşitli yollarla başlayacak. Daha sonra belirli periyotlarla kontrollerin dijital platformlarda yapılmasını sağlayacak teknik sistem kullanılmaya başlanacak.

3 BİN 600 EUROYA KADAR CEZA

Bu teknik sistem üzerinden yılın belirli zamanlarında aşı kontrolleri yapılmasıyla aşı yaptırmamışlara yönelik cezai işlem uygulanacak. Mazeretsiz aşı yaptırmayanlar, 600 ila 3 bin 600 euroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Yaklaşık 9 milyon nüfuslu Avusturya’da vatandaşların yüzde 72’si iki doz aşı yaptırırken, henüz aşı yaptırmayan 1,5 milyona yakın kişiye yönelik şartlar marttan itibaren zorlaşacak.

DÜNYADA YEDİNCİ, AVRUPA’DA İLK

Avusturya dünya genelinde herkese yönelik aşı zorunluluğu getiren 7. ülke oldu. Avrupa’da her ne kadar bazı ülkelerde belirli meslek grubu ya da yaşın üzerindekilere yönelik aşı zorunluluğu olsa da henüz herkesi kapsayan benzer bir düzenleme bulunmuyor.

Vaka sayısı yine 70 bini aştı, 166 kişi daha yaşamını yitirdi

Benzer Haberler