Konya’da yanan uçak küle döndü

9 Kasım 2018 Cuma

Konya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından, hurdaya ayrıldıktan sonra satın alınıp, restoran ve kafeye dönüştürülen Airbus A300 tipi uçak, çıkan yangın sonucu küle döndü. İtfaiye ekipleri yangının çıkış nedenini araştırırken, ısıtıcı veya klimadan kaynaklandığı üzerine duruluyor.

Hizmet ömrünü dolduran 54 metre boyunda ve 50 metre kanat genişliği olan 317 yolcu kapasiteli Airbus A300 tipi uçak, yaklaşık 2 yıl önce Atatürk Havalimanı’nda parçalandıktan sonra Konya’ya getirildi. Konya- Ankara çevre yolu üzerindeki Türk Yıldızları Parkı’na konuldu. Burada yeniden birleştirilen uçak, restoran- kafe olarak hizmet açıldı.12 bin metrekarelik göletin üzerine konuşlandırılan uçağın bahçe bölümü cam iskele üzerine yapıldı.
Belediyenin restoran ve kafe zinciri kapsamında hizmet veren uçağın mutfak bölümünde saat 01.00 sıralarında belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevlerin hızla uçağı sardı. Alevleri fark eden çevredekiler itfaiyeye haber verdi. Bunun üzerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yaklaşık 2 saat süren müdahale sonucu alevler söndürüldü. Restoran o saatlerde kapalı olduğu için şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı. Küle dönen uçak, kullanılmaz hale geldi. Restoran çalışanları da havanın aydınlanmasıyla birlikte restorandaki kullanılabilir durumdaki malzemeleri tahliye etti. İtfaiye ekipleri yangının çıkış nedenini araştırırken, belediye ekipleri kullanılmaz hale gelen uçakta hasar tespit çalışması yapacak.