KONA Elektrik Avrupa’da üretime başladı

Yayın tarihi: 19 Eylül 2023 Salı 7:30 am - Güncelleme: 18 Eylül 2023 Pazartesi 6:08 pm

Yeni KONA Elektrik, Hyundai’nin Çek Cumhuriyeti’ndeki Nosovice fabrikasında üretilecek. Avrupa için önemli bir merkez olan bu fabrikanın yıllık EV üretim planı ise ilk etapta 21.000 adet.

Hyundai, Çek Cumhuriyeti merkezli Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) fabrikasında Yeni KONA Elektrik’in üretimine başladı. HMMC, ilk yıl 21.000 adet  üretmeyi planlıyor. Bu gelişmeyle birlikte Hyundai, 2035 yılına kadar Avrupa’da yalnızca sıfır emisyonlu araçlar satma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor.

KONA Elektrik

 

İkinci nesil KONA, gelişmiş güvenlik ve rahatlık özellikleri ile sınıfında lider bir ürün yelpazesi sunmaya EV versiyon ile devam ediyor. Hyundai, bu yeni model dışında 2030 yılına kadar 11 adet yeni Hyundai EV modelini de pazara sunacak.

İlginizi çekebilir: Hyundai Pil üretmek için yeni bir fabrika kuruyor

Hyundai, Avrupa genelindeki müşterilerine olan bağlılığını yine Avrupa’da üretim yaparak göstermeye devam ediyor. Hyundai’nin Güney Kore’deki Ulsan tesisinde üretilen ilk nesil KONAElektrik, yeni modelle beraber şimdi stratejik olarak Avrupa’daki bir fabrikaya alınmış oldu. Bu stratejik karar, Avrupa’daki müşteriler için teslimat sürelerini büyük ölçüde kısaltmış oluyor.

HMMC, yeni modeli aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’tan fazla ülkeye ihraç edecek. Tesisin toplam üretiminin yüzde 15’ini oluşturacak olan modelin üretim adeti, yıllara göre artış gösterecek. Hyundai Elektrik’in Türk tüketicisi ile buluşması ise yılın son çeyreğinde gerçekleşecek.

iPhone 15 Pro performans testinde rakiplerine fark attı