Komünist Manifesto izleyiciyle buluşacak

24 Mart 2021 Çarşamba

Komünist Manifesto izleyiciyle buluşacak

Komünist Menifesto tarihte ilk kez tiyatro sahnesine uyarlandı. Oyun, Nisan ayında izleyiciyle online olarak buluşmaya hazırlanıyor.

Karl Marks ve Friedrich Engels tarafından 1848 yılında kaleme alınan Komünist Parti Menifestosu, Oyun Sandalı ekibi tarafından sahneye uyarlandı. Sınıfsız toplum idealinin temel mücadele metinlerinden biri sayılan ve yönetmenliğini Harun Güzeloğlu’nun üstlendiği oyun 21 Nisan 2021 saat 21.00’de Moda Sahnesi’nde online olarak izleyicilerle buluşacak. Tiyatro sanatçısı Cansu Fırıncı ise dijital oyunu sergileyecek olan isim.

Oyunun tanıtım metni ise şöyle:

Marx ve Engels’in dünyayı sarsan eseri Komünist Manifesto tarihte ilk kez tiyatro sahnesinde. Dünyada neredeyse her dile çevrilen, basımı ve dağıtımı yüzlerce kez yasaklanan, onlarca kez toplatılan bu kitap bizce hala güncelliğini koruyor. Yazıldığı yüzyıldan bu yana tarihin akışı içerisinde çok büyük toplumsal değişiklikler olsa da, metnin temel tartışması olan ‘ezenler’ ve ‘ezilenler’ arasındaki kavga sürüyor. Birileri hiçbir zaman tüketemeyeceği servetlere sahip olurken, dünyada yeterince beslenemeyen, temel insani ihtiyaçlarına ulaşamayan, okul yüzü dahi göremeyen yüz milyonlarca insan yaşıyor. Daha saymakla bitmeyecek yüzlerce çarpıklık… İnsanlık ve yaşam bu sömürüyü hak etmiyor. Kapitalizmin dünyayı bir felakete doğru sürüklediğini daha 18’inci yüzyılın ortalarında gören iki büyük düşünürün bu ‘uyaran’ eserini, çevre felaketlerinin eşiğinde yaşayan 21. Yüzyılın insanlarıyla tiyatronun olanaklarını kullanarak buluşturmak istedik. Felaketin eşiğindeyken Marx’ın şu sözü hala çok kıymetli, “Filozoflar şimdiye dek dünyayı çeşitli şekillerde yorumlamışlardır; oysa asıl mesele dünyayı değiştirmektir.”

Yazan: K.Marx, F. Engels
Çeviren: G. Doğan Görsev
Uyarlayan ve Yöneten: Harun Güzeloğlu
Oynayan: Cansu Fırıncı
Metin Danışmanı: Aydemir Güler
Müzik: Dengin Ceyhan
Koreografi: Gülgün Nural
Kostüm: Nazan Celebci (ZeZe)
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Görsel Tasarım: Orçun Kaya
Sahne Tasarım: Harun Güzeloğlu
Yönetmen Asistanı: Şilan Ecem Gül

Biletler ‘modasahnesi.com’ adresi üzerinden alınabilecek.

Benzer Haberler