Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Tehlike büyüyor! Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ilk ölüm, 98 vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs vakalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koca açıklamasında koronavirüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın Bilkent Yerleşkesi’nde yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin gece yarısı basın açıklaması yaptı. Koca, Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle ilk ölümü duyururken, hastanın 89 yaşında olduğunu ve Çin temaslı bir çalışanından virüsü kaptığını belirtti.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Olayın Çin’de ortaya çıktıktan sonra sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile ilişkileri olan Türkiye’nin kendini yalıtması imkan dışıydı.

Bilim Kurulu’muzun verdiği bilgileri pek çok kez ifade ettim. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok daha altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve kronik hastalığı olan kişilerdir. Vücudu zayıf yaşlılarımız çok dikkatli olmalıdır.

Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim.

Koronavirüsle mücadelemizde ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındadır. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.

Denemeler sonuç verdi! Favipiravir’in koronavirüse karşı çok etkili olduğu kanıtlandı

Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi riskler içeren bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır.

Umre ve Avrupa ülkelerinden dönüş yapanlar kontrolden geçirildi ve geçiriliyor. Önceden tanı konan hastalarımızın temas çevrelerini incelemeden geçiriyoruz.

Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur.

Tanı konan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim.”

loading...