Koca’dan flaş açıklama: Yarın bu gruba da aşılama başlayacak!

20 Ocak 2021 Çarşamba

Koca’dan flaş açıklama: Yarın bu gruba da aşılama başlayacak!

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirme ile yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımına geçildiğini belirtti. Bugünden itibaren huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile bu vatandaşların bakımından sorumlu kişilerin aşılanmasına başlanacağını duyuran Koca, 90 yaş üzeri vatandaşlar için de programın bugün başlayacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 il sağlık müdürü ile video konferans yöntemiyle görüştü ve aşılama takvimine ilişkin talimatlarını aktardı.

Bakan Koca, sağlık çalışanlarından 830 bin kişinin aşının ilk dozunu olduğunu ifade etti.

“Sağlık çalışanlarımıza yönelik yapılan aşılamayı Çarşamba günü itibariyle bitirelim istiyoruz. Çünkü Bilim Kurulumuzun hazırladığı plan çerçevesinde bizim aşamaları hızla takip ederek yol almamız gerekiyor” diyen Sağlık Bakanı Koca, hastalık gibi bazı istisnai durumlar sebebiyle aşısını yaptıramayan sağlık çalışanlarının sürecin devamında aşı yaptırabileceğini de sözlerine ekledi.

AŞILAMADA BUGÜNDEN İTİBAREN YENİ ADIM ATILIYOR

Aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımına geçileceğini belirten Bakan Koca, bugünden itibaren huzurevleri, engelli ve bakımevlerinde aşılamaya başlamak istediklerini ifade etti.

Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • Bütün illerde bizim bu organizasyonu güçlü şekilde yapmamız önemli. Özellikle huzurevi, bakımevi ve engelli evlerini hafta sonuna kadar tamamlamaya gayret edelim.
  • Yerinde yapılan aşıdan sonra, olabilecek alerjik ve benzeri reaksiyonlara gerektiğinde müdahale etmeleri için sağlık ekibinin 1 saat kadar beklemesi gerekir.

90 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN DA AŞILANMASINA BAŞLANIYOR

Bugünden itibaren 90 yaşının üstündeki vatandaşları da aşılamak istediklerini kaydeden Bakan Koca, “90 yaş üstü vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına getirmeden; aşılamalarını evinde, yerinde organize etmenizi istiyoruz” dedi.

Koca, açıklamasında “Sağlık ekibinin gerektiğinde müdahale yapabilecek nitelikte olması ve acil durum ekipmanıyla birlikte eve giderek yapması son derece önemli. Bunun takvimini de Cumartesi ve Pazar dahil olmak üzere hafta sonu tamamlamış olalım” ifadelerine yer verdi.

ETKİNLİK ORANI TARTIŞMAYA NEDEN OLMUŞTU

Çin merkezli SinoVac’ın geliştirdiği ve Türkiye, Endonezya ve Brezilya’da denenen corona virüsü aşısının etkililik oranı tartışma yaratmıştı.

Brezilyalı araştırmacılar geçen hafta aşının corona virüsünün hafif seyreden vakalarına karşı yüzde 78 etkinlik gösterdiğini ve ağır vakaların tamamını önlediğini açıklamışlardı.

YÜZDE 50.38 OLDUĞU DUYURULDU

Batundan Biyomedikal Merkezi Klinik Araştırma Direktörü Ricardo Palacios, Çin’in SinoVac aşısının yüzde 50,38 oranda ‘genel etkinlik’ gösterdiğini duyurdu.

Endonezya, aşının yüzde 65 etkinlik gösterdiğini açıklayarak acil durumlarda kullanımına onay vermişti. Aşının etkinlik oranı Türkiye’de yüzde 91 seviyesinde açıklanmıştı.

 

Etiket:

Benzer Haberler