Kobani soruşturmasındaki gözaltılara ilişkin HDP’den açıklama

12 Nisan 2022 Salı

Kobani soruşturmasındaki gözaltılara ilişkin HDP’den açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Kobani soruşturması kapsamında HDP üye ve yöneticileri, önceki dönem belediye eşbaşkanlarının da olduğu toplamda 91 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılması ile ilgili HDP’den yazılı açıklama geldi. EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP ve TÖP’le yapılan ortak açıklamada, gözaltı kararı çıkarılan soruşturma için “kumpas operasyonu” ifadesi yer aldı.

Kobani soruşturmasının ikinci dalgası olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP üye ve yöneticilerine dönük çıkardığı gözaltı kararı sonrası HDP’den açıklama geldi. Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Sosyalist Meclisler Platformu ve  Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Siyasi kumpas davalarına karşı daha fazla kenetleneceğiz”

“Sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP üye ve yöneticilerine, daha önceki dönemlerde görev yapmış belediye eşbaşkanlarına dönük siyasi bir kumpas operasyonu başlatılmıştır.”

“AKP-MHP iktidarının elinde bir şiddet aygıtına dönüştürülen yargı eliyle HDP’ye ve muhalif kesimlere yönelik yürütülen bu saldırılar ne ilk ne de sondur. İktidar kaybettikçe toplumsal muhalefete ve demokratik siyaset alanına saldırmaktadır. AKP-MHP iktidarı başta Kürt halkı olmak üzere bütün toplumsal muhalefet güçlerinin siyaset yapabileceği demokratik mücadele zemini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.”

“Bütün dönemlerde farklı bahaneler ve isimlerle demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik gerçekleştirilen bu operasyonların ortak amacı, Türkiye’de tekçi ve otoriter bir rejime karşı mücadele eden ve Türkiye halklarının, ortak, eşit ve özgür yaşamını kurma iddiasında olan muhalif güçleri tasfiye etmektir.”

“Demokratik siyasetten korkanların başvurduğu siyasi kumpas operasyonları nafile olduğu gibi tehlikelidir ve karanlıktır. Özgürlükten, eşitlik ve barış mücadelesinde ısrar edenler olarak her türlü kumpas davasının karşısında durmaya devam edeceğiz.”

“Siyasi operasyonlar ve hukuk dışı uygulamalarla, demokratik mücadele alanının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde, demokrasi güçleri olarak bu saldırıları boşa çıkarmak için daha fazla kenetlenip mücadeleyi büyüteceğiz.”

“Demokrasi güçleri olarak çok bedel ödedik, korkmadık, yılmadık ve geri adım atmadık. Türkiye halklarının demokratik, ortak ve özgür geleceği için inatla ve kararlılıkla demokrasi yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. HDP’ye yönelik bu saldırılar Türkiye’deki bütün muhalefete, demokrasi güçlerine, ortak yaşam ve mücadele umuduna ve halkların kardeşliğine yönelik saldırılardır. Bu çerçevede, halklarımız ve demokratik kamuoyunu HDP ile dayanışmaya çağırıyoruz.”

Kobani soruşturmasında 46 kişiye gözaltı

Benzer Haberler