KKTC’de yeni hükümet kuruldu

5 Kasım 2021 Cuma

KKTC’de yeni hükümet kuruldu

KKTC‘de yeni hükümet, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından onaylandı. Kabinede küçük değişiklikler olurken, KKTC’nin yeni başbakanı Ulusal Birik Partisi lideri Faiz Sucuoğlu oldu.

Siyasi krizin yaşandığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, kabineyi onayladı. Daha sonra Sucuoğlu, KKTC’nin 37. hükümetinin kabinesinde yer alan isimleri okudu.

KABİNEDE DEĞİŞİKLİKLER

KKTC’nin başbakanı beklendiği üzere UBP Genel Başkanı Sucuoğlu olurken yeni Kabine’de sadece Sağlık Bakanı ile Ekonomi ve Enerji Bakanı değişti. Kıbrıs’ın kuzeyinde geçtiğimiz haftalarda üçlü azınlık hükümetinin dağılması ve sonrasında gündeme gelen eski Başbakanın kişisel yaşantısını alakadar eden bir videonun gölgesinde büyüyen siyasi kriz devam ediyordu.

Kabinedeki isimler şöyle:

*Başbakan Faiz Sucuoğlu,

*Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun,

*Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,

*Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu,

*Maliye Bakanı Dursun Oğuz,

*İçişleri Bakanı Kutlu Evren,

*Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay,

*Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu,

*Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu,

*Sağlık Bakanı Ali Pilli,

*Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman.”

“ERKEN SEÇİM KONUSUNDA TÜM PARTİLER GÖRÜŞ BİRLİĞİNDE”

Sucuoğlu, “Yeni Bakanlar Kurulu’muz ülkemize ve halkımıza hayırlı olsun. Önümüzdeki iki küsur ay bir seçim hükümeti olarak geçecek. Ülkeyi hükümetsiz bırakmama anlamında kısmetse ocak ayında yapılacak olan bir erken seçime götüreceğiz. Esas olarak hükümetimizin görevi budur.” dedi. Cumhuriyet Meclisinde bekleyen 6 yasa tasarısı olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, bu konuda muhalefet partileriyle birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Sucuoğlu, erken seçim tarihi için 9 Ocak 2022 tarihini telaffuz ettiklerini anımsatarak gelecek yılın bütçesini seçimden önce geçirmek istediklerini ve bu yüzden erken seçimin 9 Ocak’tan birkaç hafta sonrasına kalabileceğini ifade etti.

Diğer parti temsilcileriyle erken seçim konusunda görüşme yaptıklarını aktaran Sucuoğlu, “Tahmin ediyorum ocak ayı içerisinde seçim olur, net tarih önümüzdeki günlerde belli olur. Eğer bütçeyi geçirme anlamında bir sıkıntı olmayacaksa 9 Ocak tercihimizdir. Ocak ayı içerisinde erken seçim konusunda tüm partiler görüş birliği içerisinde” dedi.

30-31 Ekim’de gerçekleştirilen UBP 22. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan olarak seçilen Sucuoğlu, 1 Kasım’da Cumhurbaşkanı Tatar tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde UBP 20, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 12, Halkın Partisi (HP) 6, Demokrat Parti (DP) 3, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 1 milletvekiliyle temsil edilirken, 4 de bağımsız vekil bulunuyor.

KKTC’de hükümet istifasını sundu

Benzer Haberler