KKTC’de genel seçimde ilk sonuçlar belli oldu

24 Ocak 2022 Pazartesi

KKTC’de genel seçimde ilk sonuçlar belli oldu

Kuzey Kıbrıs’ta yapılan erken genel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi oyların yaklaşık yüzde 40’ını alarak ön sırada ilerliyor. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu ise son durumla ilgili basına bir açıklama yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhuriyet Meclisi’nin 50 üyesini belirlemek amacıyla düzenlenen erken genel seçimde ilk sonuçlara göre Ulusal Birlik Partisi (UBP) yarışı önde götürüyor. KKTC’de oy verme işleminin yerel saatle 18.00’de (TSİ 19.00) tamamlanmasının ardından oy sayımına başlandı.

İLK SONUÇLARA GÖRE ULUSAL BİRLİK PARTİSİ İLK SIRADA

KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oyların yüzde 70,64’nün sayıldığını, ilk sonuçlara göre Ulusal Birlik Partisinin (UBP) yüzde 39,82 ile ilk sırada olduğunu açıkladı. Kesin olmayan ilk sonuçlara göre Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yüzde 31,46 Demokrat Parti (DP) yüzde 7,67 Yeniden Doğuş Partisi (YDP) yüzde 6,95 Halkın Partisi (HP) yüzde 6,48 oranlarıyla sıralanırken Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) ve Bağımsızlık Yolu (BY) yüzde 5 barajının altında oy oranlarına sahip. Söz konusu oranlara göre, 50 kişilik Cumhuriyet Meclisi’nde UBP 24, CTP 18, DP 3, YDP 3 ve HP 2 sandalye elde ediyor.

Ekonomik kriz KKTC’yi de vurdu: Simit 10 TL

BAŞBAKAN SUCUOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

KKTC Başbakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, ülkede düzenlenen erken seçim yarışını partisinin önde tamamladığını ve koalisyon hükümeti için çalışmaya başlayacaklarını, partisinin sayılan oyların yüzde 40,48’ini olarak 25 milletvekili çıkardığını aktararak, tüm sayımın bitmesi ve karma oyların da sayılmasıyla kesin sonucun belli olacağını ifade etti. Kendisinin 1 Kasım’da Başbakanlık görevini üstlenmesiyle hızla seçim kararı aldıklarını hatırlatan Sucuoğlu, seçime kadar olan süreçte 10 yasanın geçmesi, 2022 bütçesinin görüşülmesi ve kabulü gibi birçok çalışmanın yapıldığını söyledi.

“UBP HÜKÜMET KURMA GÖREVİNİ ALACAK PARTİ OLDU”

Sucuoğlu, pandeminin etkisi, ülkede yaşanan elektrik kesintileri ve ekonomik daralmaya rağmen halkın UBP’ye büyük bir destek verdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Halkımız, bu kadar sıkıntı, bu kadar zorluğa rağmen yüzde 40,48’lir bir oyla 25 vekillik bir karar verdi. UBP şu anda Meclisin en büyük partisi olarak hükümeti kurma görevini büyük bir ihtimalle yarın veya salı günü sayın Cumhurbaşkanı’ndan alacak parti oldu. Hükümetin zaten büyük ortağı olarak seçme girdik, muhtemelen yine büyük ortağı olarak seçimden sonraki süreci yöneteceğiz. Biz demokratik bir sürecin sonunda halkımızın vermiş olduğu bu kararı tartışmasız saygıyla karşılayacağımızı söyledik. Bu şekilde 25 vekille önümüzdeki süreçte bir koalisyon hükümeti için hemen çalışmaya başlayacağız.” dedi. Sucuoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘dan görevi alır almaz temasların başlayacağını da söyledi.

KKTC’de asgari ücret için nihai karar verildi

Benzer Haberler