Kızılay’da skandal üstüne skandal… 30 bin lira aylıklı Ürdünlü, ‘stratejist casus kurum çalışanı’ çıktı!

Yayın tarihi: 29 Ocak 2020 Çarşamba 11:07 am - Güncelleme: 29 Ocak 2020 Çarşamba 11:11 am

Yolsuzluk ve israf iddiaları ile gündemden düşmeyen Kızılay’ın “Baş stratejist” olarak işe aldığı ve aylık 30 bin lira ödeme yaptığı Ürdün uyruklu Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nın, ‘casus’ kuruluşta çalıştığı ortaya çıktı. Kızılay’ın 2016 yılında işe aldığı ASSI’nın, sigorta kayıtlarında çalıştığı yer, “Internatıonal Medical Corps” adlı firma gözükürken, söz konusu firmanın CIA’nın çeşitli ülkelerde insani yardım kisvesi adı altında “saha ” ve “istihbarat” çalışması yapan STK’larından birisi olması dikkat çekti.

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası kamuoyunda yaşanan tartışmaların odağındaki Kızılay hakkında her geçen gün bir başka skandal daha ortaya çıkıyor.

Yolsuzluk ve israf skandallarıyla gündemde olan Kızılay hakkında yeni iddia: El konuldu!

gazetta9.com’dan Celal Eren Çelik, Kızılay’ın “Baş stratejist” olarak işe aldığı ancak casus kurum çalışanı çıkan Ramadan Mohammed Radwan ASSI hakkındaki detayları yazdı. Çelik’in haberi şöyle:

Son olarak KIZILAY‘ın 2016 yılında “Baş stratejist” olarak işe aldığı ve aylık 30 bin TL ödeme yaptığı Ürdün uyruklu Ramadan Mohammed Radwan ASSI için ödenen bu ücret kamuoyunda büyük tepki ile karşılanmıştı.

Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nin Kızılay bünyesinde iş başı yaptığı dönemde kuruma yönelen tepkiler sonra bir süre sonra KIZILAY iş akdini fesh etmek zorunda kalsa da Assı’nin ev kirası ve çocuklarının 30 bin TL tutarındaki okul masraflarını KIZILAY’ın işe alım sürecinde ödemeyi tahattüt ettiği ve iş akdinin sonlandırılmasının ardından da bu paranın ASSI’ye ödendiği belirlenmişti.

Kızılay aylık 12 bin dolara kiralamıştı… Köşk soruşturmalık oldu

Kamuoyu tepkisine rağmen o dönemde Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık, ASSI için “Kendisinin bize çok büyük faydaları dokundu” açıklamasını yapmıştı…

ÜRDÜNLÜ “BAŞ STRATEJİST” ASSI HAKKINDAKİ GERÇEK…

Ancak Ramadan Mohammed Radwan ASSI konusunda yaşanan skandal sadece yüksek maaş ile KIZILAY;’da görev yapması değil. Hatta asıl büyük skandalın yanında bu konu oldukça “önemsiz” kalmakta…

Zira Ramadan Mohammed Radwan ASSI yakından incelendiğinde hiç de öyle “sıradan” bir “Stratejist” olmadığı ve “enteresan” ilişkileri olduğu ortaya çıkmakta.

Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nin Kızılay’a işe başlama sürecinde Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları Direktörlüğü’ne 04/10/2016 tarihinde gönderilen atama ile ilgili gönderilen ve altında Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık’ın e-imzası bulunan 626912-903.99-E.98391.evrak sayı numaralı olur belgede “…Ürdün asıllı Ramadan Mohammad Radwan Assı’nın 4817 sayılı yabancıların çalışma izimleri hakkında kanun kapsamında çalışma izni alması için gerekli başvuruların gerçekleştirildiği ,bu konudaki müracaatın ise 16.08.2016 tarihinde Çalışma veSosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapıldığı” belirtiliyordu…

Oysa Ürdün asıllı Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nin KIZILAY adına SGK’ya başvuru yapılmasından 16 gün önce SGK’dan “SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ” aldığı ortaya çıktı…

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen “Süreli çalışma izninin” Belge Numarası:495082

Belgede “İşe Başlama Tarihi” olarak ise 30.07.2016 gözükmekte ve çalışma izni 18.06.2018’e kadar süresi var.Belgenin veriliş tarihi ise 04.08.2016… Yani KIZILAY’da işe alınmadan 12 gün önce.

Ama “Gariplikler” tam da burada başlıyor… Zira Ramadan Mohammed Radwan ASSI için SGK tarafından verilen çıkartılan bu “Süreli Çalışma İzninde” Ramadan Mohammed Radwan ASSI ‘nin çalıştığı iş yeri KIZILAY olarak gözükmüyor.

Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nin çalıştığı firma “INTERNATIONAL MEDICAL CORPS” Türkiye temsilciliği olarak belirtilmiş..

KIZILAY’IN “BAŞ STRATEJİSTİ” “CASUS” KURULUŞTA

Peki kimdir neyin nesidir bu INTERNATIONAL MEDICAL CORPS? diye araştırınca işin asıl büyük “Skandal” kısmı” ortaya çıkıyor.

Zira INTERNATIONAL MEDİCAL CORPS, 2018 yılında başta Gaziantep olmak üzere büroları basılan, Hatay’daki depoları ve tırları mühürlenen, çalışanları sınır dışı edilen ABD merkezli bir “Sivil Toplum Kuruluşu”

Kuruluş CIA’nın çeşitli ülkelerde insani yardım kisvesi adı altında “saha ” ve “istihbarat” çalışması yapan STK’larından birisi olarak biliniyor.

Bu “Sivil Toplum Kuruluşu” STK adı altında istihbari çalışmalar yürütmek suçlaması ile Türkiye’de 2018’de kapatıldı. MİT ve Emniyet koordinesinde bürolarına baskınlar düzenlendi.

Konu İngiliz ve ABD gazetelerine taşındı…

Sadece Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nin Kızılay’da işe başladığı ama SGK girişinin “Çalıştığı firma” olarak INTERNATIONAL MEDİCAL CORPORATION üzerinden yapıldığı 2016 yılında 106 milyon 900 bin TL’yi Suriye’ye geçirdi.

Aynı STK 4 TIR dolusu ilacı da Suriye’ye götürdü ama ilaçların kime gittiği belli değil!

İşte KIZILAY resmi kayıtlarda,SGK kayıtlarına göre bu NTERNATIONAL MEDİCAL CORPS’da çalışan Ramadan Mohammed Radwan ASSI’yi “Baş stratejist” olarak işe alıyor aylık 30 bin TL net maaş bağlıyor,çocuklarının yıllık 30 bin TL tutarındaki okul masraflarını karşılıyor ve ev kirasını ödüyor….

Ortaya çıkan bu skandala Kızılay Başkanı Dr.Kerem Kınık ve kendisi ile birlikte Ramadan Mohammed Radwan ASSI’nin işe alımında imzası olan kişilerin nasıl yanıt verecekleri merakla bekleniyor…

ASSI ŞU AN BAŞKA BİR “STK”DA…

Ramadan Mohammed Radwan ASSI şu an tıpkı Türkiye’de kapatılan INTERNATIONAL MEDİCAL CORPS gibi CIA’ye yakınlığı ile bilinen PANAROMA isimli STK’da çalışmakta.

Bu PANORAMA isimli vakfın kurucusu ise Bill Clinton’un eski danıışmanlarından ve konuşma metinlerinin yazarı Gabriella Fitzgerald.