Kızılay MS hastalığına yakalanan çalışanını işten çıkardı

15 Eylül 2022 Perşembe

Kızılay’ın Kıvılcım Özbek isimli çalışanını MS hastası olduğu için işten çıkardığı, mahkeme kararına rağmen geri almadı. 

Kızılay hakkında skandal bir iddia ortaya atıldı. Kızılay, önce bir personelini MS tanısı konulduğu ve hasta olduğu için işten çıkardı, daha sonra da yargı kararına rağmen işe geri almadı.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kızılay Yönetim Kurulu’nun kararıyla İzmir Kan Bağışı Merkezi’nde görev yapan Kıvılcım Özbek isimli laboratuvar çalışanı işten atıldı. Özbek’in işten çıkarılma gerekçesi Kızılay’ın ıslak imzalı belgelerinde, “MS tanısı konması ve ekiplerde görevlendirilemeyeceği ve sağlık sorunları nedeniyle ekiplerde verimli olarak çalıştırılamaması” olarak gösterildi.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN GERİ ALINMADI

Bunun üzerine Özbek, işe iade talebiyle Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne dava açtı. Özbek’in avukatı mahkemede yaptığı savunmada, “Özbek, 2007 tarihinde Türk Kızılay Genel Müdürlüğü İzmir Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. 2015 Eylül ayında MS hastalığı tanısı konuldu ve bu hastalığı ile ilgili tedavi gördü, ara ara teşhis olunan hastalıkla ilgili kontrolleri yapıldı, bu hastalığı dolayısıyla gerek kurum doktorunun gerekse tedavi gördüğü hastanenin raporlarında çok ağır şartlarda çalışmasının hastalığını olumsuz etkileyeceğinin tespit yer aldı. Buna istinaden Özbek kendisine uygun bir pozisyon ayarlanmasını talep etmişse de kabul edilmedi ve iş akdi 4 Nisan 2019 tarihi itibariyle feshedildi” ifadelerini kullanarak, Özbek’in işe iadesini talep etti.

Mahkeme kararında Özbek haklı bulunarak, “Davalı işverence yapılan feshin geçersizliğine, davacının davalı nezdinde işe iadesine karar verilmiştir” denildi. Ancak Kızılay mahkeme kararına rağmen Özbek’i işe almadı.

Kızılay’ın huzur hakkı ödemeleri Meclis’e taşındı