Kırmızılı kadın’a gaz sıktıran emniyet müdür yardımcısı hakkında yakalama kararı

15 Kasım 2018 Perşembe

Taksim Gezi Parkı eylemlerinde “kırmızılı kadın” olarak tanınan Ceyda Sungur’a gaz sıkılması talimatı verdiği iddiasıyla yargılanan dönemin Beyoğlu’dan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli hakkında, duruşmalara katılmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarıldı.

Taksim Gezi Parkı eylemlerinde “kırmızılı kadın” olarak tanınan Ceyda Sungur’a gaz sıkılması sonucu açılan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 18’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya bir önceki celse hakkında zorla getirme kararı çıkarılan tutuksuz sanık Ramazan Emekli katılmadı. Diğer sanık Mehmet Zeki Bayrak ise hazır bulunurken, şikayetçi Ceyda Sungur’u ise avukatı İlkay Bahçetepe temsil etti.

O dönem Grup Amiri olan sanık Mehmet Zeki Bayrak savunmasını yaptığını ancak hukuki yardım almak istediğini belirterek, talimatı kendisinin vermediğini söyledi. Bayrak, bu durumun gaz silahını kullanan çevik kuvvet polisi Fatih Zengin’in ifadelerinden de anlaşıldığını belirtti.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILMASI TALEP EDİLDİ

Ceyda Sungur’un avukatı İlkay Bahçetepe ise sanık Ramazan Emekli hakkında zorla getirme kararına rağmen duruşmaya katılmadığı gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Mahkeme sanık Ramazan Emekli’nin savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.