‘Kırmızı Kitap’ değişiyor!

Yayın tarihi: 28 Şubat 2024 Çarşamba 7:19 pm - Güncelleme: 28 Şubat 2024 Çarşamba 7:30 pm

Gizliliği nedeniyle ‘Kırmızı Kitap’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin güncellenmesine yönelik çalışmalar başladı. Konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında nisan ayının başında yapılması planlanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine, Milli Güvenlik Kurulunun belirlediği görüşler dahilinde iç, dış ve savunma hareket tarzlarına ait esasları kapsayan ve devletin gizli anayasası olarak nitelendirilen Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin güncellenmesine yönelik çalışma başlatıldı.

MGK bildirisinde dikkat çeken Montrö mesajı

“Kırmızı Kitap” olarak adlandırılan  Belgenin güncellenmesine yönelik Bakanlıklardan ve ilgili kuruluşlardan görüşler istenmeye başladı. Çalışmaların ardından konunun AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, nisan ayının başında yapılması planlanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor.

Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi, içeriği itibarıyla devletin iç ve dış tehdit algılamalarını madde madde ortaya koyan bir belge niteliğini taşıyor. Belge, tehditteki değişikliklere göre belirli aralıklarla Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında güncelleniyor.

NE OLMUŞTU?

Milli güvenliğin sağlanması ve milli hedeflere ulaşılması amacıyla Milli Güvenlik Kurulu’nun belirlediği görüşler dahilinde iç, dış ve savunma hareket tarzlarına ait esasları kapsayan Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi son olarak 30 Eylül 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınmıştı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada konuyla ilgili “Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada meydana gelen gelişmelerin milli güvenliğimize yönelik tesirlerinin tüm yönleriyle değerlendirilmesi suretiyle hazırlanan Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi görüşülmüş ve uygun bulunmuştur” ifadesine yer verilmişti.

Kaynak: TELE1