Kırmızı bültenle aranan Hollandalı ‘Bello Jos’ ve sağ kolu Türkiye’de yakalandı

Yayın tarihi: 26 Haziran 2023 Pazartesi 2:21 pm - Güncelleme: 26 Haziran 2023 Pazartesi 3:04 pm

Haklarında kırmızı bültenle arama kararı ‘Bello Jos’ lakaplı Hollandalı suç örgütü lideri ve sağ kolu Türkiye’de yapılan operasyonla yakalandı.

İçişleri Bakanlığı, Hollanda, Fransa ve Belçika tarafından Interpol kırmızı bültenle aranan Hollandalı ‘Bello Jos’ lakaplı Joseph Johannes Leıjdekkers’in suç örgütüne operasyon düzenlendiğini açıkladı. Bakanlık operasyonda ‘Bello Jos’ ve sağ kolu Jurean Anthony Finix ile birlikte 25 şüphelinin gözaltına alındığı açıkladı.

Bakanlığım açıklaması şöyle: “İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünce, 13 Haziran 2023 tarihinde Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinesinde MASAK’la işbirliği içerisinde bir operasyon gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘’Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’’ suçlarından icra edilen operasyon kapsamında, Ankara, İzmir, Aydın ve Muğla illerinde Hollanda, Fransa ve Belçika tarafından İnterpol Kırmızı Bültenle aranan Hollanda uyruklu “Bello Jos” lakaplı Joseph Johannes LEIJDEKKERS’in içerisinde bulunduğu suç örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda 25 şüpheli yakalanmıştır.

LEIJDEKKERS ve diğer örgüt üyelerine ait 36 adet taşınmaz, 99.9 kg altın, 2 adet motorlu araç, 5.785.000 EUR, 1.733.000 USD, 65.725.000 TL ve şüphelilerin hissedar oldukları 5 şirketin ortaklık payları dahil, nakit olarak yaklaşık 1.1 milyar TL tutarındaki mal varlığı değerine el konulmuştur.

23 Haziran 2023 tarihinde, firari durumda bulunan şahısların yakalanmalarına yönelik devam eden çalışmalarda, İstanbul’da 10 kişiye ait 13 farklı adreste gerçekleştirilen operasyonda; aralarında İnterpol Kırmızı Bültenle aranma kaydı olan Hollanda uyruklu Jurean Anthony FİNİX’in bulunduğu 3 kişi yakalanmıştır. Operasyonda, muhtelif miktarda uyuşturucu madde, uyuşturucu ticaretinden elde edilen nakit formda para, çok sayıda kripto telefon, birçok ülkeye ait sahte pasaport, kimlik kartı, tabanca ve fişek ele geçirilmiştir.

25 Haziran 2023 tarihinde devam eden çalışmalarda ise Muğla ve Isparta’da gerçekleştirilen operasyonlarda LEIJDEKKERS’in sağ kolu olan ve hakkında Hollanda ve Belçika adli makamlarınca uluslararası seviyede kırmızı bültenle aranma kaydı olan İsaac BİGNAN’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi gözaltına alınmıştır. Söz konusu operasyonlarda çok sayıda kripto telefon ve fişek ile uyuşturucu ticaretinden elde edilen nakit formda paraya el konulmuştur. Aynı gün dosya kapsamındaki şüphelilerin kaçmasına yardım eden 3 kişi Konya’da gerçekleştirilen operasyonda yakalanmıştır. Operasyon kapsamında 2’si KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN olmak üzere toplam 34 şahıs hakkında işlem yapılmıştır. Konuyla ilgili güvenlik güçlerimizin çalışmaları devam etmektedir.”