Rize’de kirletilen dere bembeyaz akıyor

5 Kasım 2018 Pazartesi

Rize’de bulunan Çiftekavak Deresi, tünel inşaatından çıkan atıkların dereye dökülmesinden dolayı bembeyaz akmaya ve çevreye kötü koku yaymaya başladı.

Rize’de merkeze bağlı 10 mahallenin içerisinden geçen Çiftekavak Deresi beyaza bürünürken yol ve tünel inşaatına ait atıklar nedeniyle derenin bu hale geldiğini söyleyen bölge halkı, kokudan ve canlı varlığının bitmesinden endişe ettiklerini belirtti.

Rize merkeze bağlı olan Çiftekavak, Boğaz, Uzunköy, Topkaya, Çaycılar, Azaklı, Duzköy, Pehlivantaşı, Gölgeli ve Kambursırt mahallelerinden geçen Çiftekavak Deresi’ndeki kirlilik yöre halkının tepkisine neden oluyor. Bölgede yapımı süren yol ve tünel inşaatının atıklarının dereye bırakıldığını ve bu nedenle çevre kirliği oluştuğunu söyleyen halk, derelerinde yaşayan bütün canlıların öldüğünü ifade etti. Dere yüzeyinin beyaz renge büründüğü dikkat çekerken yaşananlara tepki gösteren yurttaşlar da atıklar ve beraberinde oluşan kötü kokudan rahatsızlık duyduklarını ifade etti. Mahalleli, yetkililerin durumla ilgilenmesini istedi.