Kırıkkale Üniversitesi’nden tepki çeken Arapça İstiklal Marşı’na açıklama

Yayın tarihi: 20 Aralık 2019 Cuma 10:56 am - Güncelleme: 20 Aralık 2019 Cuma 1:26 pm

Kırıkkale Üniversitesi’nde Genç Kalemler Topluluğu ile Bilim ve Sanat Topluluğu’nun bugün gerçekleştirdiği Dünya Arapça Günü etkinliğinde İstiklal Marşı’nın Arapça okunmasına yönelik tepkilerin ardından Rektörlük açıklama yaptı. Açıklamada, broşürlerin söz konusu etkinliğe ait olduğu doğrulanırken, İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasının şiir şeklinde Arapça okunacağı belirtildi.

Üniversite etkinliğinde Arapça İstiklal Marşı!

Mezuniyet töreninde İstiklal Marşı’nın okutulmamasıyla gündeme gelen Kırıkkale Üniversitesi’nde Dünya Arapça Günü etkinliğinde İstiklal Marşı’nın Arapça okunmasına yönelik tepkilerin ardından okul yönetimi tarafından açıklama yapıldı. Rektörlükten açıklamasında İstiklal Marşı’nın ilk önce Türkçe olarak okunduğu ardından “yabancı öğrencilerin manasını idrak edebilmesi amacıyla Arapça’ya çevrildiği” belirtildi.

Açıklama şöyle:

“UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Arapça Günü çerçevesinde Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Arapça Mütercim-Tercümanlık Bölümü öğrencilerimiz tarafından bir etkinlik gerçekleştirilmiş ve söz konusu etkinlikte saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşımız Türkçe olarak büyük bir coşkuyla okunmuştur. Ardından günün anlamına uygun olarak ve programa katılan yabancı öğrencilerin manasına idrak etmesi amacıyla İstiklal Marşımız bir öğrencimiz tarafından Arapçaya çevrilmiştir. Sosyal medyada Üniversitemize ve bu programa ait olmayan görüntüler yayınlanarak İstiklal Marşımızın Arapça olarak okunduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Üniversitemiz ve şehrimizin itibarını zedelemeye yönelik bu maksatlı yayınları şiddetle kınıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur”