Kirası artırılınca evsiz kalan kadın canına kıymaya kalktı!

17 Temmuz 2023 Pazartesi

Türkiye’de yükselen enflasyon yurttaşların en temel hakkı olan barınma hakkını bile elinden aldı. Sarıyer’de yaşayan Hülya Nevzat Erinç 3 bin lira olarak ödediği kirası 10 bin liraya itiraz edince evden çıkartıldı. Yeni bir daire bulamayan Erinç canına kıymaya kalktı.

AKP’nin yanlış politikaları nedeniyle tarumar olan ekonomi enflasyonun yükselmesine neden oldu. Yükselen enflasyon en temel ihtiyaçlara bile zam olarak yansıdı. Sıcak para arayışına giren AKP iktidarı, tüm vergilere fahiş oranlarda zam yaptı. Ürünlere yapılan zamlar vatandaşların alım gücünü düşürdü. Yükselen enflasyonun yarattığı bir diğer sorun ise barınma…

Barınma sorunu Türkiye’de öğrenciden yetişkine çok geniş bir kesimi etkiliyor. Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İstanbul Sarıyer’de yaşayan Hülya Nevzat Erinç’in kirasına 7 bin lira zam yapıldığını 3 bin lira olan kirasının 10 bin liraya yükseltildiğini ve bunu ödeyemeyeceğini söyleyen kadının evsiz kalma tehlikesiyle karşılaşıp canına kıyma girişiminde bulunduğunu yazdı. Erinç kaldırıldığı hastanede yaşama tutundu ve şimdi yeni bir ev arıyor.

Kira zam oranları belirlendi!

İşte Saymaz’ın yazısından ilgili bölüm:

İGDAŞ ekipleri 3 Temmuz günü “Doğalgaz kokusu var” ihbarı üzerine Sarıyer Ayazağa Mahallesi Şahit İlhan Yurt Sokak’ta bulunan iki numaralı apartmana geldi.
Doğalgaz kokusunun kaynağı dört numaralı dairedeydi.

Kapı açıldı.

Hemen gaz kesildi.

Odaya girildiğinde bir kadın yatağında baygın şekilde bulundu. Bu bir intihar girişimiydi. Kadın bir kutu ilaç içip bileklerini kesmiş, ardından doğalgazı açarak yatağına uzanmıştı.

Adı, Nevzat Hülya Erinç’ti.

KİRASI 10 BİN TL’YE ÇIKTI

Nevzat Hanım 12 yaşından beri kuaförlük yapıyordu. Fakat bir parmağı felç olunca mesleğini bıraktı.
Evin geçimini sağlayan eşi 10 yıl önce hayatını kaybetti. Yurtdışında yaşayan kardeşi dışında bir yakını bulunmadığı ve ondan da haber alamadığı için yapayalnız kaldı.
Nevzat Hanım eşinden kalan 5 bin TL emekli maaşıyla hayatta kalmaya çabalıyordu ki…
Üç ay önce ev sahibi 3 bin TL olan kirayı 10 bin TL’ye çıkardı.
Nevzat Hanım, “Bu maaşla o kirayı ödeyemem” dedi.
Ev sahibi evi boşaltması için tebligat gönderdi.
Nevzat Hanım, uygun fiyata ev araştırırken, ahlaksız tekliflerle karşılaştı.
Ve sokakta yaşama ihtimaliyle yüz yüze kaldı.

Çaresizdi.
Canına kıymaya karar verdi.
3 Temmuz’da veda notu kaleme aldı.
Şunları yazdı:
“Ölümümden ev sahibi sorumludur.
Beni eşimin yanına gömün.
Lütfen.”
Bıraktığı nota, son parası olan 130 TL’yi iliştirdi.
Doğalgazı açtı.
Bir kutu ilaç içip bileklerini kesti.
Sonra yatağına uzandı.

EV BULURSA TABURCU OLACAK

İGDAŞ ekipleri Nevzat Hanım’ı yatağında bulduğunda henüz hayattaydı ve ölmemişti. Ambulansla Seyrantepe Hamidiye Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı. İki gün yoğun bakımdan kaldıktan sonra psikiyatri servisine alındı. Herhangi bir akıl hastalığı ve psikiyatrik rahatsızlığı yoktu.
Doktorları Nevzat Hanım’ın “Yaşadığı ekonomik ve sosyal yetersizlik, çözüm bulamama, yoğun çaresizlik hissiyle” canına kıymaya karar verdiğini düşünüyor.
Halen hastanede tedavi görüyor.
Taburcu olmayı bekliyor.
Ne zaman mı?
“Barınma ihtiyacı karşılanırsa istenildiği zaman…”
Nevzat Hanım eski evine dönmeyi asla istemiyor.
“Bir göz oda bana yeter” diye konuşuyor.

KİRA EMEKLİ MAAŞINA DENK

Nevzat Hanım, kirasını ödeyemediği için canına kıymaya karar veren, kayıtlara geçmiş ilk yurttaş olabilir. Bu girişim, Türkiye’de barınma sorununun artık ölümcül bir hal aldığını kanıtlamaya yetiyor da artıyor.
Yükselen dövize bağlı olarak inşaat maliyetleri artarken, konut ve kira fiyatları astronomik bir düzeye çıktı.
Memur ve işçi maaşıyla ev almak imkansızlaştı.
Bir ücretlinin dedesinden miras kalmadıysa şehrin merkezinde ev sahibi olması kuru bir hayal. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere büyükşehirlerde kira ortalamaları bir emekli aylığına denk…

Yazının tamamını okumak için tıklayın.