“Kiralama usulüyle satış” yapan araç şirketinde dolandırıcılık iddiası! Şirket sahipleri imam çıktı

Yayın tarihi: 17 Ekim 2023 Salı 8:09 pm - Güncelleme: 17 Ekim 2023 Salı 8:09 pm

Sinop merkezli bir araç kiralama şirketinin dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla vatandaşlar suç duyurusunda bulundu. Şirketin sahiplerinin imam olduğunun ortaya çıkması üzerine vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanlığı’na da şikayette bulundu.

Sinop merkezli araç kiralama şirketi CNGZ Filo ve Araç Kiralama Kurumsal Hizmetleri Limited Şirketi’nden araç satın alan vatandaşlar, belirtilen sürede araçlarını alamadıklarını öne sürdü. Vatandaşların bir kısmı ‘Nitelikli Dolandırıcılık’ iddiası ile suç duyurusunda bulunurken ilgili şirketin yetkililerinin imam olduğu ortaya çıktı. Vatandaşlar bunun üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’na da “İlgili kişiler dini değerleri öne sürerek nüfuzlarını kötüye kullanmaktadır” ifadeleriyle şirket yetkilisi imamlar hakkında şikayette bulundular.

Otomobil satın alan S.G. isimli vatandaş yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı:

“Uzun süre bayilerde sıfır araba bulamadığımız için aracı bir kişi bize bu şirketi önerdi. Şirket yetkilileri ‘biz kiralama şirketiyiz. Bireysel olarak araç satıyoruz ancak devlet yasak koydu.

‘6 kilometre, 6 ay yasağı var. 3 ay sonra arabanız gelir. 3 ay sonra ruhsatınızı alırsınız’ dediler. Ondan sonra bu durumu aştıklarını ve zorunluluğun kalmadığını söylediler. Bizden 1 Milyon 500 bin istediler. Biz bu parayı onlara nakit olarak gönderdik. Karşılığında bir araba satış vaadi sözleşmesi imzaladık ve beklemeye başladık”

“İMAM OLDUKLARI İÇİN HANIMLARININ ÜZERİNE ŞİRKET AÇMIŞLAR, 90’A YAKIN ŞİKAYET VAR”

Cumhuriyet’in haberine göre, S.G. isimli mağdur vatandaş ise şirket yetkililerinin imam olduklarını ve bu sayede nüfuzlarını kullandıklarını belirtti. S.G “Para iadesi yapmıyorlar. Birçok mağdur var. Kapatmışlar işyerlerini. Sonra araştırdığımızda bizim gibi birçok kişinin olduğunu öğrendik. Araştırmaya başladıkça zaten işin arkası geldi. Adamlar zaten imam oldukları için hanımlarının üzerine şirket açarak başlıyorlar.

İnsanlarla konuştukça bir sürü şey ortaya çıktı. Şu anda 90’a yakın şikayet var. Paravan şirketler kuruyorlar, vergi kaçırıyorlar, dolandırıcılık yapıyorlar, dini kullanıyorlar, partiyi kullanıyorlar ama hiçbir suretle süreç ilerlemiyor” dedi.

İmamın kazığı! Kuzenlerinden para alıp sevgilisini evlenme vaadi ile tanıştırıp yurtdışına gitti

“İFLAS ETTİKLERİNİ DUYDUK”

Ü.Ö. isimli vatandaş ise, “Bu yer ile görüştük, anlaştık. Elimizdeki parayı denkleştirdik yatırdık. Şirket yetkilileri, ‘aracınızı temin edeceğiz vereceğiz’ dedi. Sonra hiç ses çıkmadı. 4 Ağustos’ta bu kişilerin iflas ettiğini duyduk. Beynimizden vurulmuşa döndük. Çoğu zaman telefonlarımızı açmadılar, açtıklarında ise bağırıp çağırdılar. Hala ellerini kollarını sallaya sallaya geziyorlar. Kesinlikle para bir yerlere aktarılmış. Bunlar bir maşa gibi” diye konuştu.

“BÖYLE BİR İDDİAYI VİCDANEN KABUL ETMİYORUZ”

İddiaların odağında olan şirketin yetkilisi Ahmet Cengiz ise, “Kiralama usulüyle satış yapıyoruz. Bir aracı vatandaşa kiralıyoruz. Peşin ödeme yapıyorlar. 6 ay 6 bin kilometre yasağı olduğu için altı ay sonunda devrini veriyorduk. Ancak son zamanlarda döviz kurunun artması gibi sebeplerden ticaretimiz yavaşladı. Son zamanda bir sıkıntıya girdik ve kimseyi dolandırmak ya da mağdur etmek amacıyla bu ticareti yapmadık. Böyle bir iddiayı vicdanen kabul edemiyoruz. Müşterimizle birebir konuşuyoruz, bilgilendiriyoruz. Ben bununla alakalı Whatsapp grubu kurdum. Suç duyuruları başladı. Biz bunlarla uğraşıyoruz” dedi.