Kiptaş Aydınlık Evleri projesini sözleşme tarihinden 1 yıl önce tamamladı

Yayın tarihi: 19 Ocak 2023 Perşembe 8:52 pm - Güncelleme: 19 Ocak 2023 Perşembe 8:52 pm

İBB iştiraki KİPTAŞ, Tuzla Aydınlık Evleri projesini, sözleşme tarihinden 1 yıl önce tamamlayarak yurttaşların hizmetine açtı. KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “Sabit taksitli sosyal konut üreten tek durum KİPTAŞ’tır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) iştiraki KİPTAŞ, Tuzla’da 13 Aralık 2021’de temelini attığı ‘Aydınlık Evler’ projesini sözleşmede belirtilen tarihten 1 yıl önce tamamladı.

“Tuzla Aydınlık Evler” için düzenlenen daire belirleme kura çekilişi törenine CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Yüksel Taşkın ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitten Böcek, Adana Büyükşehir Belediye Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin katıldı.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“HAK SAHİBİ OLAN VATANDAŞLARIMIZ KADAR HEYECANLIYIZ”

Bizler de en az 164 bin hak sahibi arasından tamamen kendi şanslarıyla seçilen ve bu kıymetli projede hak sahibi olan vatandaşlarımız kadar heyecanlıyız. Çünkü; bir vaatte ve bir sözde bulunduk. Bir söz verdik ve bu sözü yerine getirmek özellikle ülkemizin böyle ekonomik buhranlı bir döneminde çok ama çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Hayata geçirmeye çalıştığımız tüm projelerde şeffaf olmaya çalıştık. Cumhuriyet tarihimizin en buhranlı ekonomik döneminde tedarik zincirinin maalesef hala pandeminin etkisinde olduğu böyle bir dönemde planlı ve öngörülü bir çalışmayla söz verdiğimiz gibi maliyet artışlarını hiçbir şekilde vatandaşımıza yansıtmadığımız sabit taksit ödemeli projemizi tamamlamanın haklı olarak gururunu ve motivasyonunu yaşıyoruz.

“KENDİ DÖNEMİMİZDE TEMEL ATTIĞIMIZ TÜM PROJELERİ TAMAMLAYACAĞIZ”

KİPTAŞ olarak üç yıllık görev sürecimizde 31 farklı noktada İstanbul’da 20 farklı ilçede tamamlanan ve devam eden projelerle beraber toplam 40 milyar güncel yapım maliyetine ulaştığımız, 16 bin 237 bağımsız birim sayısını yakalamış durumdayız. Bu rakamlarımızın artarak devam edeceğinin sözünü vermiştik. Her geçen gün artarak bu rakamlarımızı kamuoyuyla paylaşacağız. Tuzla Aydınlık Evler projemizle beraber yaklaşık üç yıllık yönetim dönemimizde güncel yapım değeri 18 milyar TL’yi bulan 9 bin 190 bağımsız birinden oluşan projeyi teslim etmiş olacağız. Görev süremizde 4 tane sosyal konut projesinin temelini attık. Bu projelerimizin yaklaşık maliyeti 3 milyar TL. 2 bin 95 bağımsız birimden oluşan 4 projemize yapılan başvuru sayısı 241 binin üzerinde. Bu da tamamen şeffaf yönettiğimiz süreçlerin karşılığı olduğunu düşünüyorum. Tuzla Aydınlık Evler projemizin teslimiyle birlikte kendi dönemimizde temel attığımız tüm sosyal konut projelerimizi tamamlamış olacağız.

“TÜRKİYE’DE SABİT TAKSİTLİ SOSYAL KONUT ÜRETEN TEK DURUM KİPTAŞ’TIR”

Sosyal konut kavramında, bize göre, evi olmayan vatandaşların ev sahibi yapıldığı, sabit taksit ödeme planının sunulması gerektiği, mümkünse asgari ücretin altında taksitle ödeme planlarının sunulduğu, merkezine insan alan tasarım odaklı projeler olması gerektiğini düşünüyoruz. Ve biz kendi dönemimizde bu kriterlere uygun projeleri hayata geçirdik. Türkiye’de sabit taksitli sosyal konut üreten tek durum KİPTAŞ’tır. Bunun kamuoyu tarafından bilinmesi bizim için çok önemli. Çünkü biz bir yıl önce burada kurayı çektiğimizde aydınlık evleri asgari ücret 4 bin 250 lira iken 3 bin 300 TL sabit ödemesiyle vatandaşlarımıza satışa sundu. Bugün baktığımızda asgari ücretin yüzde kırkına gelen bir rakamdan bahsediyoruz. Dolayısıyla sabit taksit ödemesinin ne kadar önemli olduğu burada da ortaya çıkıyor.

“KİPTAŞ TARİHİNİN EN ERKEN TESLİM EDİLEN PROJESİ UNVANINI ALACAK”

İnşaat maliyetlerindeki artışlar, piyasa faizlerindeki artışlar eğer gerekli önlemleri almaz isek üzülerek şunu da söylemek istiyorum, az önce saydığım kriterlere uygun yapılmış en son sosyal konut projesi ‘Tuzla Aydınlık Evler’ sosyal konut projesi olacaktır. Kamunun çıktığı sosyal konut projelerine veya orta gelirlere sunduğu konut kampanyalarındaki ödeme planlarına baktığınızda ne kadar doğru bir tespit yaptığımızı göreceksiniz. Ancak biz KİPTAŞ olarak ve İBB ailesi olarak sorunlara değil, çözümlere odaklandık. Ve bu yılın olağanüstü bir sorun yaşamazsak, 5’inci ya da 6’ncı ayında İstanbul’da evi olmayan vatandaşlarımıza sabit ödeme seçenekli bir projemizi daha burada kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Bu dönemde tüm sosyal konutlar sabit taksitliydi. Hepsi asgari ücretin altında ödeme planları vardı. Tüm projelerimiz birbirinden farklı, özgün mimari özelliklere sahipti. Aynı zamanda tüm projelerimizle çevresiyle de etkileşim içerisinde olmasını sağlamak için çevre duvarlarıyla çevrilmeyen çevirmeyerek şehircilik anlamında da önemli bir ilke imza attık. 444 milyon sahip 321 konut, 21 ticaret, bir adet de hem siteye hem de bölgeye hizmet edecek kreşten oluşan Tuzla Aydınlık Evler projemiz, KİPTAŞ tarihinin en erken teslim edilen projesi unvanını da alacak.

“BU SÜREÇLERİN ARKASINDA TEŞEKKÜRÜ HAK EDEN CİDDİ BİR EKİP VAR”

Biz bu erken testine sadece bir program yapalım, bir organizasyon yapalım mantığıyla bakmıyoruz. Bugün İstanbul’da özellikle ortalama konut kiralarının 10 bin TL olduğunu düşündüğünüzde, bu erken teslimle hak sahiplerimize bir yılda 39 milyon TL katkı sağlamış olacağız. 2023 yılında KİPTAŞ olarak tahliye, yıkım ve yapım süreçlerini yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projelerinin teslimleriyle devam edeceğiz. Bunun ilkine, önümüzdeki hafta Eyüp Yeşilpınar’da yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projesindeki birinci etapta bulunan hak sahiplerimizin dairelerini vererek başlıyoruz. Tekrar söylemek istiyorum. Özellikle böyle bir dönemde taahhütte bulunmak kadar işlerin tamamlanması da çok önemlidir. Hemen yakınımızda olan kamu tarafından yürütülen projelere baktığımızda ne demek istediğimiz daha da açık anlaşılacaktır. Tabii ki bu süreçlerin arkasında teşekkürü hak eden çok ama çok ciddi bir ekip var. Başta yüklenici firmamıza gerçekten çok fedakârca davrandı, sahada alın teri döken emekçi kardeşlerimize ve özellikle ekip arkadaşlarıma bu projeyi erken yetiştirmek için çok ciddi fedakârlık gösterdiler. Dün gece saatlerine kadar burada bu ortamı hazırlayabilmek için hepsine hak sahiplerimiz adına teşekkür ediyorum.

“EKREM İMAMOĞLU’NA DA ŞAHSIM VE EKİP ARKADAŞLARIM ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

İBB’deki bürokratlarımıza, yol bakım dairesinden, planlama daire başkanlığına kadar tüm yönetici arkadaşlarımıza süreçte yaptıkları katkılardan dolayı özellikle yönetim kurulu başkanım sayın Ertan Yıldız’a ve tüm yönetim kurulu üyelerime, kararlarımızın arkasında durdukları için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Tabii ki bu sürecin hem esas yürütücüsü ve hedef belirleyicisi bu önemli sorumluluk alanını bize güvenerek veren işlerimizin birebir takipçisi olan ve bu süreçte gerçekten en büyük destekçim olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Ekrem İmamoğlu’na da şahsım ve ekip arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.”

KİPTAŞ Genel Müdürü: Bu enkazın altında her an kalabiliriz