Kinder’den sonra Oreo ürünlerinde de salmonella alarmı!

Yayın tarihi: 28 Ağustos 2022 Pazar 9:53 pm - Güncelleme: 28 Ağustos 2022 Pazar 9:53 pm

Kinder ürünlerinde gündeme gelen salmonella krizinin ardından Oreo için de alarm verildi. Oreo, Mikado ile Pepito’nun üreticisi ABD merkezli Mondelez’in, ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali üzerine üç üretim sahasını kapattı.

Çeşitli yiyeceklerden bulaşma ihtimali bulunan salmonella bakterisi nedeniyle Oreo, üç üretim sahasındaki faaliyetlerini durdurdu. Le Figaro’nun haberine göre, İsviçre merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut, Mondelez’i ürünlerinde salmonella bakterisi ihtimali konusunda uyardı. Haberde, Ferrero’nun Kinder ürünleriyle patlak veren salmonella skandalının benzerini yaşamamak için Mondelez’in Oreo bisküvilerinin de üretildiği üç büyük üretim sahasındaki bazı birimleri kısmen bazılarını tamamen kapattığı aktarıldı.

Şirketin yöneticilerinin kapatma gerekçesini “büyük bir temizlik” olarak ileri sürülürken, asıl gerekçenin yapılan salmonella uyarısı olduğu belirtildi. Üretimin yavaşlaması nedeniyle marketlerde söz konusu bisküvilerde tedarik sıkıntısı yaşandığına dikkat çekildi. Ayrıca şirketin faaliyetini durdurduğu fabrikalarda yeniden üretime geçilmesinin uzun süre alacağı ifade ediliyor.

Gıda uzmanlarına göre, son dönemde tüketim ürünlerinde salmonella ve benzeri bakterilerin ortaya çıkmasını, üreticilerin “daha ekonomik olduğu” gerekçesiyle ucuz malzemelere yönelmesinden kaynaklanıyor.

Fransa’da Nestle’ye ait Buitoni pizzalarında, Avrupa’da birçok ülkede Ferrero grubuna ait Kinder çikolatalarında, Lactalis grubuna ait peynirlerde bakteri görülmesi nedeniyle söz konusu firmalar piyasadan bu ürünlerden büyük bir kısmını çekmişti. Dünya Sağlık Örgütü, dünyada çikolata ürünleriyle bağlantılı 151 salmonella enfeksiyonu bulunduğunu bildirmişti.

Çikolatalarda ikinci salmonella bakterisi vakası