Kimliğini çalan ağabeyi yüzünden 9 yıl 6 ay hapis cezası aldı

14 Ağustos 2019 Çarşamba

Diyarbakırlı Ömer Buğdaycı, iddiasına göre kimliğini çalan ve hırsızlık yapan ağabeyinin işlediği suç nedeniyle 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ömer Buğdaycı, hırsızlığı yapanın kendisi olmadığını, kendisi askerde iken suçun ağabeyi tarafından işlendiğini iddia etse de, yeniden yargılanma talebi reddedildi.

‘SUÇ MAKİNESİ OĞLUMU TUTUKLASINLAR…’

Diyarbakırlı Buğdaycı ailesi, birkaç yıldır kardeşler arasındaki bir kimlik hırsızlığının mağduriyetini yaşıyor. İddiaya göre, ailenin çocuklarından Ömer Buğdaycı, 2017 yılında kimliğini kaybetti ve bundan sonra da ehliyetle gezmeye başladı. İlerleyen günlerde ağabeyi Menaf Buğdaycı, Ömer Buğdaycı kimliği ile yaptığı hırsızlık suçundan yakalandı ve Ömer Buğdaycı olarak, Maltepe L Tipi Cezaevi’ne konuldu. Menaf Buğdaycı, asıl kimliğinin Menaf olduğunu, ancak kardeşi Ömer’in kimliği ile yakalandığını, kardeşinin bu durumdan haberdar olmadığını söyledi. Baba Süleyman Buğdaycı ise “Suç makinesi oğlumu tutuklasınlar, masum oğlumu serbest bıraksınlar” diye feryat ediyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Oral’ın haberine göre, ifadesi adli makamlarca soruşturuldu ve talimatla, Diyarbakır’daki Ömer Buğdaycı’ya soruldu. Ömer Buğdaycı, Diyarbakır’da savcılığın talimatıyla kimlik kartıyla ilgili olarak emniyette ifade verdi. Ömer Buğdaycı, kimliğinin ağabeyi tarafından çalındığını bilmediğini söyledi ve daha sonra 19 Ocak 2018 tarihinde askerlik yapmak üzere birliğine katıldı. Ömer Buğdaycı 8 Şubat 2018’de, kayıp kimlik konusunu ağabeyi ile görüşmek üzere, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurup izin isteyince, savcılık da aynı isimli iki kişinin birbirini ziyaret etme talebindeki çelişki nedeniyle konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Konu henüz aydınlığa kavuşmadan, cezaevinde bulunan Menaf firar etti.

MAHKEME TALEBİ REDDETTİ

İlerleyen günlerde askerden izne ayrılan Ömer ise yolda bir kontrol sırasında, cezaevinden firar ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Durumu savcıya anlatınca serbest bırakıldı ve birliğine döndü. Ardından da terhis oldu. Ancak bu sırada iddiaya göre ağabeyi Menaf’ın işlediği hırsızlık suçları nedeniyle İstanbul’da devam eden davalar sonuçlandı. Mahkeme cezayı Ömer Buğdaycı adına kesti ve 9 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Ardından da yakalandı ve cezaevine konuldu. Ömer Buğdaycı, bu sırada mahkemeye başvurup yeniden yargılanma talep etse de bu talebi mahkeme tarafından kabul edilmedi. Ağabeyi Menaf ise halen firari durumda.

Benzer Haberler