Kilise saldırısı nedeniyle üç futbolcu Türkiye’ye gelmekten vazgeçti

Yayın tarihi: 9 Şubat 2024 Cuma 7:18 pm - Güncelleme: 9 Şubat 2024 Cuma 7:18 pm

Sarıyer Santa Maria Kilisesi’ne yapılan saldırıdan sonra Beşiktaş’ın son aşamaya getirdiği Barcelonalı Oriol Romeu ve Ankaragücü’nün anlaştığı iki Fransız oyuncunun transferi iptal oldu.

İstanbul’daki Sarıyer Santa Maria Kilisesi’nde 28 Ocak’ta IŞİD tarafından yapılan saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. Avrupa basınında saldırı gazetelerin ön sayfalarında yer bulurken geniş analiz ve yorumlar yayınlandı.

2 Şubat’ta ise anaokulunda öğretmenlik yapan İngiliz Katie Erorbay, kendisini taciz eden taksi şoförü Mustafa Gülter tarafından sokakta vurularak öldürüldü. Dış basın bu habere de yer verirken aynı kilise saldırısı gibi günlerce konuşuldu.

EMRE BELÖZOĞLU: İKİ TRANSFER GERÇEKLEŞMEDİ

10Haber’de yer alan habere göre, bu iki cinayetin etkisi spor dünyasında da görüldü. Önce Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Fransa’dan yapacakları iki transferin son günlerde yaşananlar yüzünden gerçekleşmediğini söyledi. Belözoğlu, “Fransa’da iki oyuncuyla anlaştık. Fransa’daki en büyük gazeteler kilisede öldürülen bir insanın devamlı haberini yapıyor. Bir İngilizce öğretmeninin öldürüldüğüne dair haberler var. Ne yazık ki dezenformasyonla Türkiye aleyhine haberler yapıyorlar. Oyuncuların eşleri de etkileniyor. Türkiye ve Ankara’nın ne kadar güvenli bir yer olduğunu bilseler burayı tercih ederler. Fransa’daki iki oyuncuyla net anlaştık ama olumsuzluklardan dolayı eşleri gelmek istemedi. Saygı duyuyorum ama burayı bilseler seve seve gelirler” dedi.

HASAN ARAT: ROMEU’NUN EŞİ İSTEMEDİ

Beşiktaş’ın Barcelona ile anlaştığı 32 yaşındaki ön liberosu Oriol Romeu transferi de kilise saldırısına takıldı. Vole YouTube kanalının yorumcusu Ali Ece, Beşiktaş Başkanı Hasan Arat ile yaptığı görüşmeden sonra transferin iptalini şöyle anlattı: “Arat, Barcelona Başkanı Laporta’ya ‘Bana arkadaşın olarak bir iyilik yap ve Romeu’yu bize ver’ demiş. Fernando Santos da ‘Tam bizlik oyuncu’ demiş. Tamamen anlaşma sağlanmış. Ertesi gün oyuncunun eşi Türkiye ile ilgili haberlere bakarken kilise saldırısı haberini görüp transferden vazgeçmiş.”

Kaynak: TELE1