Kılıçdaroğlu’nun “Rusya” sözleri Rus basınında yankılandı!

21 Mart 2023 Salı

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya ile ilişkilere dair  mesajları Rus basınında geniş yer buldu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya ile ilişkilere yönelik yaptığı açıklamalar Rus medyasında yer aldı.

Medya Günlüğü’nden Fuad Safarov’un haberine göre, Rossiyskaya gazetesi, haberinin başlığında, “Türkiye Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu: Rusya ile ilişkilerde sınamalar olasılığı düşük” dedi. Gazete, “Cumhurbaşkanı adayı, Türk muhalif siyasetçi Kemal Kılıçdaroğlu, seçimleri kazanması halinde Moskova ile ilişkileri geliştireceğini söyledi” diye yazdı.

Devlet ajansı TASS ise haberinde, “Kılıçdaroğlu, Ankara-Moskova ilişkilerinde hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanıyor… Kılıçdaroğlu, Moskova’nın Sovyet döneminden bu yana Ankara’ya çok yardımcı olduğunu hatırlattı” ifadelerini kullandı.

Argumentı i Nedeli gazetesi de, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakibi Kılıçdaroğlu, Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin değişmesi için hiçbir nedenin olmadığını söyledi” yorumunda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ‘Nevruz’ mesajı

Tsargrad TV kanalı, “Erdoğan’ın seçimlerdeki rakibi olan Türk muhalefet siyasetçi, Ankara ile Moskova arasında iş birliği planlarını açıkladı. Washington, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini beğenmeyecek” değerlendirmesini yaptı.

Resmi Ria Novosti Ajansı haberini, “Kılıçdaroğlu’na göre Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerde en önemli unsur güven olmalı” diye duyurdu.

Moskovski Komsomolets gazetesi, “Kılıçdaroğlu, seçimler de dahil olmak üzere ülkelerin birbirlerinin iç işlerine karışmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı” diye yazdı.

Rus haber sitelerindeki haber başlıklar ise şöyle oldu:

Vestnik Kavkaza Ajansı: “Erdoğan’ın rakibi Rusya ile ilişkileri güçlendirme sözü verdi”

RBK gazetesi: “Erdoğan’ın seçimlerdeki rakibi, Rusya ile ilişkilerde yeni sınavlar olasılığını dışladı”

5.Kanal TV: “Türkiye’de Rusya ile ilişkilerinin geleceği değerlendirildi”

İzvestiya gazetesi: “Türk cumhurbaşkanı adayı Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin geleceğini değerlendirdi”

Ren TV kanalı: “Kılıçdaroğlu, Rusya’nın Türkiye’nin önemli ortağı ve komşusu olduğunu söyledi”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Medya Günlüğü yazarı Aydın Sezer, Kılıçdaroğlu’na millet ittifakı iktidarında Rusya’yla olası ilişkileri sormuştu.

Kılıçdaroğlu, iktidara geldiği taktirde Rusya’yla ‘istikrar’ ve ‘güven’e dayalı ilişki sürdüreceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Rusya ile ilişkiler’ açıklamalarından öne çıkanlar şöyleydi:

“Bu ortak coğrafyada barış ve istikrarın hüküm sürmesinde kimi zaman ortak anlayışa dayalı işbirliği de yapılabiliyor. Önemli olan da bu zaten! Örneğin Montrö’nün statüsü uzun yıllardan beri sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Birbirimizin iç işlerine karışmayan, karşılıklı saygı ve güvene dayalı ilişkileri sürdürmek her iki tarafın da yararınadır. Ben Türk-Rus ilişkilerine bu anlayışla bakıyorum ve Rusya ile ilişkilerde dönemsel olmayan, tutarlı politikalara dayanan uzun erimli, istikrarlı bir anlayışı önemsiyorum”