Kılıçdaroğlu’nun rekor kıran ‘Alevi’ videosu dünya basınında!

22 Nisan 2023 Cumartesi

Fransa merkezli haber ajansı AFP, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun ‘Alevi’ başlıklı videosunu dünyaya duyurdu. Haberde, Kılıçdaroğlu için “Erdoğan’ın rakibi tabuları yıktı” denildi.

Türkiye 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanını ve Milletvekillerini seçmek için sandığa gidecek. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim öncesinde yurttaşlara hem sosyal medya üzerinden hem de mitingler aracılığıyla hitap etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından ‘Alevi’ başlığıyla bir video paylaşan Kılıçdaroğlu, mezhep ayrımcılığı ile ilgili ifadeler kullandı. Yurttaşa seslenen Kılıçdaroğlu’nun videosu 100 milyon görüntülemeyi aştı. Video 460 binin üzerinde beğeni alırken, 100 bine yakın paylaşım aldı.

AFP KILIÇDAROĞLU’NUN SÖZLERİNİ DÜNYAYA DUYURDU

Fransız haber ajansı AFP, Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ konulu videosuyla ilgili “Türkiye’de siyasi bir tabuyu yıktığı” yorumunu yaptı.

AFP, Kılıçdaroğlu’nun ‘Sünni ağırlıklı bir ülkedeki seçmenlerin 14 Mayıs’ta bir Alevi’yi Cumhurbaşkanı seçmeye hazır olmadığı yönündeki dillendirilmeyen endişeyi ele aldığı’ değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’deki Alevilerin ayrımcılık ve ibadethanelerine saldırılar sebebiyle kimliklerini gizli tutma eğiliminde olduğunu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevileri ‘yeni bir din icat etmek’ ile suçladığını hatırlatan AFP, “Kılıçdaroğlu, Alevi kimliğini hiç gizlemedi, ancak nadiren bu konu hakkında detaylıca konuşmuştu” analizini yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun video mesajının Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerine bir aydan az süre kala ülkede bir sansasyon yarattığını aktaran AFP, İçişleri Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Süleyman Soylu’nun açıklamalarını hatırlatarak, “Ancak, diğerleri bunu açıkça dile getirdiği için Kılıçdaroğlu’nu tebrik etti” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun videosu rekora gidiyor! 101 milyon