Kılıçdaroğlu’ndan yerel seçimle ilgili önemli açıklamalar

3 Kasım 2018 Cumartesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNN TÜRK’te Hande Fırat’la Gece Görüşü programında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Bizim devleti yönetme anlayışı ile Erdoğan’ın anlayışı arasında fark var” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında soruları yanıtlıyor. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

Devleti devlet yapan gelenekleridir. Cumhuriyete gölge düşürmektir. Devlet yönetiminde asolan ihaleye fesatlık karıştırmamaktır. Bizim devleti yönetme anlayışı ile Erdoğan’ın anlayışı arasında fark var. Her kuruşun hesabını vermek ahlakı gösterir. Havalimanı açıldı, maliyetini bilen var mı? Yok. İhale öncesi hazine garantisi verilecek diye duyurulmadı? Bir ihale yapıldı yandaşlar için. Neden yolcu garantisi verdi?

‘DEVLETTE GELENEK KALMADI’

29 Ekim Ankara’da kutlanır. Bu devletin bir geleneğidir. Her yerde etkinlik yaptık. Cumhuriyetimizi kutladık. Cumhuriyetin değerini yüceltmek hepimizin görevidir. İlk kez cumhuriyet tarihinde Ankara dışında yapıldı. Bu benim katılıp katılmama olayının dışında. Devlette gelenek kalmadı. Ailelerde, STK’larda gelenekler vardır. Devleti ayakta tutan kurallardır. Devlet dediğimiz kavram büyük derecede yara almış oluyor. Devlet hepimizin devletidir.

‘ŞAİBELİ BİR YERİN İSMİNİN ATATÜRK OLMASI DOĞRU DEĞİLDİ’

Havalimanının isminin üzerinde çok da durmadım. Bu kadar şaibeli bir yerin isminin Atatürk olması doğru değildi.

YEREL SEÇİMLER

AK Partili seçmen nefes almak için Bakırköy’e, Beşiktaş’a, Kadıköy’e gidiyor. Evine geliyor, benim neden yeşil alanım yok diyor. Biz herkese çok iyi hizmet veriyor, belki bunu çok iyi anlatamıyoruz. Ya böyle bir işbirliği çıkmazsa, millete nasıl hesap verecekler. Biz AK Parti’ye onunla bununla işbirliği yapıyorsun demiyoruz. Belediye başkanı adayı çıkacak.

‘ÜSKÜDAR’I ALACAĞIZ’

Üsküdar’da sabaha karşı camiyi yıktılar. Evlerini terk etsinler diye. Üsküdar’ı alacağız, oradaki rantı vatandaşa vereceğiz. Onlar ranttan biz halktan yanayız. Türkiye’nin her tarafından CHP adayını çıkaracak.

‘MANSUR BEY İLE GÖRÜŞÜYORUZ’

Mansur bey ile görüşüyoruz. Belediyelerde iyi bir noktada olmak istiyoruz. İsimlerin üzerinde tartışmanın, dar alana hapsetmenin bir anlamı yok.

(Akşener’in açıklamaları) Mansur bey için de yıpratan bir süreç olur. Bu tartışmalar için çok erken, 5 aylık bir süre. Türkiye sadece Ankara’dan ibaret değil. İstanbul, İzmir vb. var.

MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI

Muharrem beyin kendi görüşü. Bu konulara girmeyelim. Türkiye’nin çok ciddi sorunları var. Biz geçmişe takılıp kalırsak geleceği inşa edemeyiz. Biz onlar gibi düşünmüyoruz. İlla işbirliği yapalım demiyoruz. Elbette milletvekilleri konuşur. Aday adayları birbirleri ile konuşur. Bunun önüne geçemezsiniz.

 

Benzer Haberler