Kılıçdaroğlu’ndan ‘adalet’ ve ‘ekonomi’ eleştirisi

17 Kasım 2020 Salı

Kılıçdaroğlu’ndan ‘adalet’ ve ‘ekonomi’ eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomi ve hukukta reform” çıkışını değerlendirirken, “Kurdun kuzuya adil davranacağına inanırım da bunların adalet getireceğine inanmam” dedi. CHP lideri, Erdoğan’ın “Ekonomi pik yapıyor” sözlerini hatırlatarak, “Esnaf, işçi, dul, yetim için pik değil, dip yaptı” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomi ve hukukta reform” çıkışını değerlendirirken, “Kurdun kuzuya adil davranacağına inanırım da bunların adalet getireceğine inanmam” diye konuştu.

Reform için 14 madde sıralayan CHP lideri, Erdoğan’ın “Ekonomi pik yapıyor” sözlerini hatırlatarak, “Esnaf, işçi, dul, yetim için pik değil, dip yaptı” dedi.

Erdoğan’ın Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle yaptığı Kıbrıs gezisini ise “Beyler Maraş’ta piknik yapmaya gidiyor. Nasıl gidiyorlar peki? Bir uçak Recep Tayyip Erdoğan, bir başka uçak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için, bir başka uçak bakanlar ve heyet için. İki uçak da korumalar için. Hani var ya bizde meşhur bir laf, ayranı yok içmeye diye…” sözleriyle eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, TELE1 ve Halk TV’nin ekranlarını karartarak cezalar yağdıran RTÜK’e ise, “RTÜK tam bir baş belası. Havuz medyası her türlü şeyi yazar tık yok. Özgür medyada bütün gözü. Acaba bir yerden bir şey bulup bunlara ceza yazabilir miyim, ekranlarını karartabilir miyim? RTÜK bundan vazgeçecek mi?” sözleriyle yüklendi.

Erdoğan: Ekonomi ve hukukta yeni bir reform dönemini başlatıyoruz

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Ciddi bir sorun var. Türkiye çapında hissediliyor. Sorunu çözecek siyaset kurumu. Peki yöneten görevini yapmıyorsa, o zaman biz devreye giriyoruz. Türkiye’nin çözülemeyecek sorunu yok.

Eğer ekonomide veya hukukta bir sorunu çözecekseniz ve o çözüm milletin hayrına olacaksa CHP olarak biz Meclis’te elimizi kaldıracağız ve ‘evet’ diyeceğiz, engellemeyeceğiz. Fakat ısrarla sadece söylemde kalan sözler var. Gerçeğe dönüşmüyor. Yasaya dönüşmüyor. Herkes beklenti içinde nasıl çözülecek diye. Devleti yönetenler vatandaşlar arasında ayrım yapmazlar. Ayrım yaptıkları andan itibaren bölücülük yapmış olurlar.”

“SORUNLARI ÇÖZECEK EN GÜÇLÜ AKTÖR CHP’DİR”

“Daha 15 gün önce ‘ekonomi pik yapıyor’ diyenler, 15 gün sonra ‘millete acı reçeteyi vereceğiz’ diyenler bunlar değil mi? 10 milyon 287 bin işsizimiz var. Cumhuriyet tarihinde işsizlik rekorunu kırdık. İşsizlik sigortasından para alanlar 225 bin kişi. Merkez bankasında dolar, rezerv eksi 54 milyon dolar. Para yok yani. Bir de borçlanmışız. İnsan da biraz vicdan, ahlak, erdem olur ya. Vatandaşa bari doğruları söyleyin.

‘Ekonomi pik yapıyor’ lafı doğru mu? Bazıları için doğru. Dolarla ihale alanlar, dolarla devlete borç verenler için doğru. Bu sözüm sarayın bekçiliğini yapanlar için de geçerli. Yandaş ve tefeciler için ekonomi mükemmel. Ama işçi, emekçi için ekonomi ne yaptı? Pik değil, dip yaptı. Dövizdeki artış her şeye yansıdı. Sudan peynire kadar her şeye zam geldi.”

“Anket yapılmış soru şöyle; ‘100 bin TL’niz olsa, döviz olarak mı, TL olarak mı tutarsınız?’ Seçmenin 55.9’u ‘döviz olarak tutarım’ demiş. ‘Döviz olarak tutarım’ diyenlerin AK Parti seçmenin yüzde 32’si, MHP seçmeninin yüzde 41’i ‘dolar olarak tutarım’ demiş.”

“83 MİLYON İNSAN 5 KİŞİYE ÇALIŞIYOR”

“2014 2019 yılları arasında kur farkı olarak dönen para 61 katrilyon lira. Kime 5 kişiye? 83 milyon insan 5 kişiye çalışıyor. Bunlar için ekonomi pik yapmıyor. Bu parayla 14 tane Avrasya Tüneli yapmak mümkün. 12 tane Osmangazi Köprüsü yapmak mümkün. Veya 8 tane Çanakkale Köprüsü yapmak mümkün. Bütün esnafa faizsiz kredi vermek mümkündü. Öğrencilerin kredileri silinebilirdi. Bunlar yapılmadı. 5 kişiye devletin nasıl peşkeş çekildiğini görüyoruz. Ve onun bekçiliğini yapanı da bütün Türkiye tanıyor. Böyle olunca çiftçi haklı olan parayı alamıyor. Tarım kanunu çıkarılmış. ‘Bütçeden ayrılacak kaynak gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamaz’ Bugüne kadar hiç uygulanmadı. 2020 bütçesinde çiftçiye verilen paranın önemli bir kısmı 2021 bütçesinde kesiliyor.”

ÇİFTÇİLERE TEPKİ: OYLARINIZI ÇANTANIZI KEKLİK OLARAK GÖRÜYORLAR

“Senin mercimeğini değil de mercimek üretmeyen ülkeden mercimek ithal ediliyor ve sen ses çıkarmıyorsan açlığı ve yoksulluğu hak ediyorsun kardeşim: Ben senin, Türkiye’nin alın terinin, emeğin hakkını savunuyorum Sen Sarayda yaşayanları savunuyorsan ahlaki bir sorunumuz var demektir. Herkesin bu bağlanma iyi düşünmesi lazım. Bütün çiftçilerin oylarını AK Parti çantada keklik olarak görüyor.

Uşak bizim en güzel illerimizden biri. Deri sanayide gelişmiş. 260 farklı işletme var. Bu işletmelerde çalışan 3 bin civarında da işçi var. Türkiye’de hayvan derisinin yüzde 65’i Uşak’ta işleniyor. Bu insanlar ülkeye döviz getiriyorlar. Bu dönemde en büyük ihtiyaç duyduğumuz şey döviz. Para yok. Merkez Bankası’nın kasası tamtakır. ”

“AYRANI YOK İÇMEYE…”

“Beyler Maraş’ta piknik yapmaya gidiyor. Nasıl gidiyorlar peki? Bir uçak Recep Tayyip Erdoğan, bir başka uçak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için, bir başka uçak bakanlar ve heyet için. İki uçak da korumalar için. Hani var ya bizde meşhur bir laf, ayranı yok içmeye diye… Bunu yaparken bu ülkede konteynerlerden beslenen milyonlar hiç aklınıza gelmiyor mu sizin ya? Ya sizde vicdan, ahlak adalet duygusu, ekonomi anlayışı var mı? Nedir bu savurganlık.”

ERDOĞAN’A ‘KIBRIS’ TEPKİSİ: UNUTMA ONU SAĞLAYAN BÜLENT ECEVİT’TİR

“Gittiler oraya Rauf Denktaş’ın mezarını ziyaret etmediler. Sen oraya pikniğe gidiyorsan unutma, onu sana sağlayan kişi Bülent Ecevit’tir. Ecevit’in adını ağzına almıyor, alamaz. İyi ki almıyor. Milliyetçilik nedir deseniz, yerliyiz ve milliyiz diyecekler.

Erdoğan ve Ersin Tatar’dan Kapalı Maraş mesajı: Buranın gerçek sahipleri bellidir

“LONDRA’DAKİ BİR AVUÇ TEFECİNİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEK…”

“Ekonomide reform yapacağız. Ne demek bu? Tefecilere selam göndermek. Zamları yapacağız millet önceden hazırlıklı olsun demek. Erdoğan, ‘Faizin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda mücadelemizi zora sokuyor’ diyor. Ya arkadaş sen demiyor muydun; ‘Faiz düşerse enflasyon düşer, faiz düşerse dolar düşer, faiz düşerse fiyatlar düşer’ diyen sen değil miydin? Londra’daki bir avuç tefecinin önünde diz çökmek demektir bu. Bunu yapacaksınız.”

“DOĞALGAZ ALIMI DA İHALE KANUNU DIŞINA ÇIKARIYORLAR”

“Doğalgaz alımını da ihale kanunu dışında çıkarıyorlar.”

REFORM İÇİN 14 MADDE SIRALADI

” ‘Dünyanın bütün nehirleri adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez…’ sözü ne kadar anlamlı. Adalet için tarihin en uzun yürüyüşünü yaptık CHP olarak. Aynı zamanda adalet kelimesi olmayan dünyada hiçbir anayasa yoktur. 18 yılda zulme uğrayan milyonlar oldu. KHK’larla binlerce kişi bir gecede işinden oldu. Sivil ölüme mahkum edildi. Pazarda tezgahtarlık yapmak istediler ona izin vermediler. Ve çıktı konuştular ‘Ağaç kökü yesinler’ dediler. Kozmik odayı terör örgütüne açtılar. Dünyada örneği yoktur ama bizde oldu.”

“HAKİMLERİN, SAVCILARIN TALİMAT ALMADAN KARAR VERMEDİKLERİNİ DÜNYA BİLİYOR”

“Hukukta reform yapma konusunda Erdoğan ne kadar samimi? Adalet kurumuna güven kalmadığını o da görüyor. Adalet kurumunda çalışıp adalet dağıtan hakimler de görüyor. Hakimlerin savcıların belli odaklardan talimat almadan karar vermedikleri o da biliyor, biz de biliyoruz, dünya da biliyor. Adalet Bakanı o da konuşmuş, ‘Bırakın adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun’. Günaydın beyefendi. Bu konuda adım atacak sizsiniz kardeşim.”

“AYM KARARLARINI UYGULAMAYANLARI NE YAPACAKSINIZ?”

“Anayasa mahkemesi kararlarını uygulamayarak devlet krizine yol açan yargıçları ne yapacaksınız? Birisini terfi ettiler, Yargıtay üyesi yaptılar. O da dahil. Eğer sen hukukta reform yapacağım diye samimiysen. Bu iki hakim için gerekeni yapacaksın.”

Enis Berberoğlu’nun avukatları ikinci kez Anayasa Mahkemesi’nde!

“CUMHURİYET GAZETESİNE YAPILAN HAKSIZ MUAMELEYİ DERHAL DURDURACAKSIN”

“Cumhuriyet gazetesi basın ilan kurumunun zulmüne uğradı. Niçin? Fahrettin Altun’un Boğazda yaptığı inşaat dolayısıyla. Fahrettin Altun bu inşaatı yaptı mı, yaptı? İzin aldı mı? Almadı. İnşaatı sonra kendisi yıktı mı? yıktı. Cumhuriyet gazetesi bunu haber yaptı mı? Yaptı. Şimdi bu doğru haber yaptığı için ceza alıyor. Hukukta reform yapacağız diyenlere seslenmek isterim; ne zamandan beri doğru haberler ceza konusu olmaya başladı. Sen hukukta reform yapacağız diyorsan Cumhuriyet gazetesine yapılan haksız muameleyi derhal durduracaksın.”

“RTÜK TAM BİR BAŞ BELASI”

“RTÜK tam bir baş belası. Havuz medyası her türlü şeyi yazar tık yok. Özgür medyada bütün gözü. Acaba bir yerden bir şey bulup bunlara ceza yazabilir miyim, ekranlarını karartabilir miyim? RTÜK bundan vazgeçecek mi?”

RTÜK’ten TELE1’e bir ceza daha!

KILIÇDAROĞLU’NDAN ‘FEZLEKE’ TEPKİSİ

“Şu kürsüden yaptığımız konuşmaları suç sayıp hakkımızda fezleke düzenleyen savcılar. Bunlar için fezleke düzenlenmez. Pek çok yargı kararı da var. Muhbir milletvekilleri bu kürsülerden yaptığımız konuşmaları şikayet ediyor. Savcı derhal fezleke düzenleyip gönderiyor. Bahçeli’ye bazı sözlerim var. Bahçeli’ye bekçilik görevi verilmiş. Demokrasi varsa bu ülkede, kırıntısı kaldıysa bütün siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Ben demiyorum anayasa diyor.”

“HDP KIZIYORLAR…”

“Buradan Bahçeli’ye bazı sözlerim var. Çok sık eleştiriyor CHP’yi. Ona o görev verilmiş çünkü. Demokrasi varsa bu ülkede bütün siyasi partiler, demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur. Farklılıklarımız var ama birbirimize saygı göstermeliyiz. Biz bütün partilerle görüşen tek partiyiz. HDP ‘ye kızıyorlar. Kızabilirsin. Hiçbir itirazımız yok. Ama bir suç unsuru olarak görüyorlar. E kardeşim HDP’li başkanvekili meclisi yönetiyor. Sen de MHP milletvekili olarak el kaldırıp ondan söz ediyorsun. Efendim HDP meclisi yönetemez. E yönetiyor. Yönettiği zaman Meclis’e gelme sen. Bir şey söylüyorsanız bir mantık bütünlüğü olmalı. Mantık bütünlüğü yoksa söyledikleriniz havada kalır. Bizim milliyetçiliğimizi sorguluyorlar. Tank-palet fabrikası. Avrupa’nın en büyük fabrikası. Beş kuruş almadan, bir cent dahi almadan fabrikamızı Katar ordusuna peşkeş çekenler asal milliyetçi olamazlar.

Kars Belediyesi’ne kayyum atandı

“REFORM YAPACAKSAN SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER”

” ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletin’se seçimle gelenin yerine mahkeme kararı olmaksızın onu alıp yerine bir devlet memurunu kayyum olarak atayamazsın! Hukukta reform yapacaksan seçimle gelen seçimle gider. YSK kararıyla seçimlere katılma hakkı olanları tutuklayıp hapse atamazsın.”

İMAMOĞLU’NA AÇILAN SORUŞTURMAYA TEPKİ

“CHP’li belediyelerin belde halkına hizmet vermesini engellemeyeceksiniz. Efendim vay sen Kanal İstanbul’a karşı çıktın. Bu İstanbul halkının çıkarlarını savunmak zorundadır. Öncelik varsa İstanbul’daki bütün konutların depreme dayanıklı hale gelmesi lazım. Talimat veriyorlar, afişleri kaldıracaksın. Niye kaldırayım? Ya Kanal Ya İstanbul… Sen yatırım yapacaksan bak Çankırı, Yozgat orada duruyor.”

“KURDUN KUZUYA ADİL DAVRANACAĞINA İNANIRIM DA…”

“Belediye başkanları konuşmayacakmış. Niçin? Doğruları duymaya tahammül edemiyorlar. Konuşun kardeşim ne dersen de, CHP’li belediye başkanları beldenin çıkarları söz konusu olduğunda konuşmak zorundadırlar. Kurdun kuzuya adil davranacağına inanırım da bunların adaleti getireceğine inanmam.”

Ekrem İmamoğlu’ndan açılan soruşturma hakkında açıklama

 

Benzer Haberler