Kılıçdaroğlu’na ‘çekilemezsin’ baskısının görüntüleri paylaşıldı

Yayın tarihi: 6 Kasım 2023 Pazartesi 10:48 am - Güncelleme: 6 Kasım 2023 Pazartesi 11:32 am

Şaban Sevinç, İmambakır Üküş’ün “İftira atıyorsun” açıklaması sonrası CHP Kurultayı’nda ilk tur oylaması sonrası Kılıçdaroğlu’na “Çekilemezsin” diye baskı yapıldığı anların videosunu paylaştı. 

CHP’de genel başkan seçiminin ikinci turda 812 oyla Özgür Özel’in zaferiyle sonuçlandığı büyük kurultaya dair tartışmalar sürüyor.

Genel başkanlık için 1364 delegenin oy kullandığı ilk tur seçim sonuçlarında Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu 664 oy almıştı ve seçim ikinci tura kalmıştı. İlk tur sonuçları sonrası “Kılıçdaroğlu siyasi etik gereği yarıştan çekilmeli” tartışmaları olmuştu.

Gazeteci Şaban Sevinç o sırada Kılıçdaroğlu’na ‘Çekilme’ baskısının görüntülerini paylaştı. Sevinç X hesabından paylaştığı videoya şu notu düştü: “İşte o olay… CHP Kurultayında ilk tur oylama sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylıktan çekilmesi tartışmaları ve Kemal Bey’e yapılan ‘çekilemezsin’ baskıları… #ChpKurultayı ‘Hayır hayır hayır, izin vermiyorum çekilmenize…’ ”

Sevinç’in paylaştığı videoda Kılıçdaroğlu’nun danışmanı olarak bilinen İmambakır Üküş’ün, Kılıçdaroğlu’na “Hayır hayır hayır, izin vermiyorum çekilmenize…” dediği görülüyor.

‘İFTİRA ATIYORSUN’

İddiayı Üküş X hesabından yalanlamış ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Şaban Sevinç yalan söylüyorsun iftira atıyorsun… Sen orada değildin… Hele söylediğin gibi ‘izin vermiyorum’ gibi bir hadsizlikte asla bulunmam… Yalnızca siyaseten değil kişisel tavrı ve nezaketiyle örnek bir insan olan @kilicdarogluk yönelik bir saygısızlık asla yapmam… Her zaman her koşulda @kilicdarogluk Yanında olmak benim için bir onurdur… Bunu sen anlayamazsın… @sabansevinc2.”

Üküş, 28 Mayıs seçimlerinden önce Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ arasında “3 bakanlığın Zafer Partisi”ne verilmesine ilişkin protokolde yer alan isimdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, söz konusu protokolden partideki üst düzey isimlerin de haberinin olmadığını açıklamıştı. Protokolden haberi olmayan isimlerden biri de Kemal Kılıçdaroğlu’na yakınlığı ile bilinen Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’tı.

Özgür Özel’den kendisini hedef alan Erdoğan’a yanıt

CHP’de kurultayın üçüncü günü! PM ve Yüksek Disiplin Kurulu oy verme işlemi sona erdi

Kılıçdaroğlu’nun ‘hançer’ söylemine Eren Erdem’den destek! “Çok iyi bildiğim için…”