Kılıçdaroğlu tepki göstermişti! Belli noktalarda ucuz et satışı başladı

8 Nisan 2022 Cuma

Kılıçdaroğlu tepki göstermişti! Belli noktalarda ucuz et satışı başladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kirişci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ramazan boyunca market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ucuz et satışının başladığını duyurdu. Yüksek fiyatlar nedeniyle Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu’nun önüne giderek açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Kirişçi, AKP’li Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ın talimatıyla Ramazan ayı boyunca market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, önce Et Süt Kurumu’nun 18 satış mağazasında ve devamında da Tarım Kredi marketlerinin 150’sinde ucuz et satışının başladığını duyurdu.

Kılıçdaroğlu, Et ve Süt Kurumu’nda

“ELİMİZDE BULUNMAYAN ÜRÜN YOK”

Sayın Cumhurbaşkanımız son Kabine toplantısı sonrası açıklamıştı. KDV indirimiyle rahatlama sağlanmaya çalışıyoruz. Fevkalade bir dönemden geçiyoruz. Tüm dünyayı etkisine almış bir savaştan bahsediyoruz. Bu savaş ekonomik etkilerini tüm dünyada gösteriyor. Bütün bunlara rağmen elimizde bulunmayan bir ürün yok. Eve fiyatlar yüksek ama elimizde bulunmayan ürün yok.

“UCUZ ET SATIŞI BAŞLADI”

Mevcut stoklarımızda bir problem yok. Et fiyatları konusunda etin kaynağı olan olan yem, bir kilo etin yüzde 70’ini yemin kendisi oluşturur. Süt hayvancılığında da aynıdır bu. 1 kilo süt ile 1.3 kg yem almalı deriz. Türkiye’nin gerek büyükbaş gerek küçükbaş konusunda hiçbir problemi yok.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ramazan boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, ucuz et satışları bugünden itibaren başlamış durumda.

Kurbanla ilgili de üreticilerimizin bu mevcut piyasa şartlarını da dikkate alarak, et fiyatları da üreticimizi memnun eder düzeyde. Buradan hareketle de buraya olan ilgilerini sürdüreceklerini düşünüyoruz.

ORMAN YANGIN TEDBİRLERİ

Çok köklü, organize, işin nasıl yapılacağını bilen bir orman teşkilatımız var. Bütün orman kahramanları diyoruz, gönlümüz onların da şehit olarak anılmasından yana. Şu anda 55 helikopter, 20 tane uçakla ilgili yürüttüğümüz çalışmalarımız bitme aşamasına geldi. Türkiye’de yılda ortalama 3 binin üzerinde yangın oluyor. Ama vatandaşlarımız bunun 10-15’ini duyuyor. Vatandaşlarımızın endişe etmesine gerek yok. Biz bu tür sıkıntılara karşı teyakkuz halindeyiz. Üç aşama var burada. Bir önleme, iki söndürdü ve üçüncüsü rehabilitasyon.

“BESLENME BİR HAKTIR”

Et ve Süt Kurumu’nun önüne gelen Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün Et ve Süt kurumunun önündeyim. Burada olma sebebim çocukların haklarını savunmak. Beslenme bir haktır bu hakkı sağlayacak olan da sosyal devlettir. Bütün çocukların yeterli beslenmeleri gerekir. Tarım bakanı dün katıldığı bir programda ,Türkiye’de aç ve açıkta kimse yok herkesin karnı tok diyor. Bakanın Türkiye’nin gerçeklerinden bir haberi yok.” açıklamasında bulundu.

 

Benzer Haberler