Kılıçdaroğlu Erdoğan’a çağrı yaptı, Kavcıoğlu görevden almalara ilişkin konuştu

15 Ekim 2021 Cuma

Kılıçdaroğlu Erdoğan’a çağrı yaptı, Kavcıoğlu görevden almalara ilişkin konuştu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası’na müdahale edenin Erdoğan olduğunu biliyoruz” dedi. Kavcıoğlu ise görevden almalara ilişkin ilk kez konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere TCMB’ye ziyaret gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu’na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu eşlik etti.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, TL’nin 45 günde dolara karşı yüzde 10 değer kaybettiğini belirterek, “Sıcak siyasetin müdahalesine karşıyız. Ziyareti bunu dile getirmek için yaptık. Müdahale edenin de Erdoğan olduğunu Mısır’daki sağır sultan biliyor” dedi.

Görüşme sonrası Merkez’deki görevden almalara ilişkin konuşan Kavcıoğlu ise, “Bütün kurumlarda olan bir şeyler. Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi bir kısmı bizim tercihimiz” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞMEYİ ANLATTI

Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Cumhuriyet sözcüğü iki yerde geçiyor, bir Cumhuriyet Savcıları için bir de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için. Kurumun bağımsızlığı dünya finans piyasaları için de önemli. Siyasetin Merkez Bankası’na müdahalesini istemiyoruz, bu düşüncemizi ilettik. Merkez Bankası’nın iyi bir kültürü var, bu kültürün yok olmamasını istedik. Kadronun korunması gerektiğini istedik. Bu konuda yardım yapabileceğimizi de ilettik. Fiyat istikrarı konusunda sizler de sorun yaşıyorsunuz. Zam yağmuru geliyor. Dövizin kontrol edilememesi, Türk Lirası’nın değer kaybı önümüzde duruyor. Bu konuda hassasiyetimizi ifade ettik. 45 günde Türk Lirası yüzde 10 değer kaybetti. Bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek.

“TALİMAT VEREN ERDOĞAN, BİLİYORUZ”

Esnafından tutun, taşeron işçisine kadar, işsizlere kadar, mutfağı etkileyecek bu. Bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor. Bu konudaki bütün hassasiyetimizi ifade ettik. Elektrik, akaryakıt, doğalgaz, ciddi sorunlar çıkabilir bu kış. Burada da fakirin fukaranın hakkını korumak için en azından bütçelerine katkıda bulunmak için fon oluşturulması gerektiğini ifade ettik. Aksi halde bu kış kötü olacak. Merkez Bankası’na müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu herkes biliyor. Faiz düşsün diyen, talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz. Buradan Erdoğan’a çağrı yapıyoruz. Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster. Faiz kararlarını Merkez Bankası’nın vermesi gerekiyor. Bu kararı büyük ölçüde Erdoğan’ın verdiğini herkes biliyor. Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızız.”

Zam yağmuru sürüyor! Benzine 40 motorine 41 kuruş

ŞAHAP KAVCIOĞLU DA KONUŞTU

Görüşme sonrası açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ise “Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Merkez Bankası’nı herkes sahiplenmelidir. Merkez Bankası bu ülkenin en güzide kurumlarından biridir. Merkez Bankası’nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası kararı kendi Para Politikası Kurulu kararıyla almaktadır. Merkez Bankası rezervleriyle güçlüdür, 125 milyar dolara yaklaştı. Merkez Bankası’nın açıklamaları nettir” dedi.

“GÖREVDEN ALMALARIN BİR KISMI BİZİM TERCİHİMİZ…”

Merkez’deki görevden almalara ilişkin de konuşan Kavcıoğlu, “Bütün kurumlarda olan bir şeyler. Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi bir kısmı bizim tercihimiz. Merkez Bankası’nın bütün rakamları, iletişimi açıktır, nettir. Spekülasyonlar Merkez Bankası’na zarar verir. Herkes siyaset yapacaksa başka şeylerin üzerinden yapmaları bu ülkeye daha az zarar verecektir. Herkesi sağduyulu olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DOLAR’ YANITI: İNŞALLAH HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK

Dolardaki yükselişe de değinen Kavcıoğlu, “Döviz kuru dünyada da gelişmelerle güçleniyor. Hepsi önemli. Hepsi etkiliyor. Biz de bu anlamda çalışmalarımız sürdürüyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak. Sabah kendileri aradılar, biz de talebi olumlu bulduk, görüştük” diye konuştu.

Merkez Bankası yıl sonu tahminini 9.22 açıkladı! Dolar şu an 9.24

 

“YOK İSTEDİĞİN GİBİ AT KOŞTURMAK”

Kılıçdaroğlu görüşmeyi şöyle duyurmuştu: “Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu’nu kur! Ayrıca bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Abdullah Yavaş görevden alınmıştı. Boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı koltuğuna BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak oturmuş, PPK Üyeliğine ise Yusuf Tuna atanmıştı. Kararlarla beraber dolar kuru rekor kırarak 9,22 lirayı görmüştü.

Kılıçdaroğlu’ndan Kavcıoğlu’na: Bu ihanetini unutmayacağım

Benzer Haberler