KİGDER Başkanı Nesin Vakfı için imza kampanyası başlattı

12 Mayıs 2022 Perşembe

KİGDER Başkanı Nesin Vakfı için imza kampanyası başlattı

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, İstanbul Valiliği tarafından Nesin Vakfı‘nın  hesaplarının bloke edilmesi kararının kaldırılması için sosyal medyada imza kampanyası başlattı.

İstanbul Valiliği ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından, Nesin Vakfı’nın banka hesapları engellendi. Vakfın 2017 yılında sosyal medya üzerinden yardım kampanyası yürütmesi gerekçesiyle kapatılmasına pek çok kesim tarafından tepki yağdı. KİGDER Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, sosyal medya hesabından dijital ortamda başlattığı “Nesin Vakfı’nın Hesaplarındaki Blokeyi Kaldırın” başlıklı imza kampanyası başlattı. Siyasi ve sanatçı pek çok isim bu kampanyaya destek verdi.

NESİN VAKFI’NA DESTEK BÜYÜYOR

Nesin Vakfı’nın 2017 yılında düzenlediği bir bağış kampanyası nedeniyle hesaplarına bloke konulması kararına itiraz edilen imza metninde şu ifadelere yer verildi:

3-11 yaş arasında çocuklara okuma imkanı sağlayan Nesin Vakfı 1973 yılında kurulmuştur. Vakıf 2017 yılında sosyal medyadan “Artık 14 Dönüme Sığmıyoruz” diyerek bitişiklerindeki arazinin satılığa çıktığını belirtmiş ve buna talip olduğunu belirtmişti. İnsanların özgür iradeleriyle yaptıkları bağışlar, vakfın birikimleri ve vakıf yetkililerinin sayesinde 8 dönümlük arazi satın alınmıştır.

İstanbul Valiliği’ne, bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü bunu kendince usulsüz bulmuş ve “izinsiz tardım toplama çağrısı” olarak değerlendirmiştir. Bu gerekçeyle vakfın hesaplarına bloke koymuştur! Bloke konulan hesaplar sadece bağış hesapları değil, bu araziyi almak için de kullanılan kira ve telif gibi başkaca gelirlerin de yattığı hesaplardır.

Oysa Anayasaya göre sadece Nesin Vakfı değil tüm vakıflar kuruldukları andan itibaren bağış kabul etme haklarına sahiptirler. Dolayısıyla kendi sosyal medya ve diğer kanallarından projelerini, yapmak istediklerini açıklama ve bunlar için gelen şartlı veya şartsız bağışları kabul etme hakları vardır, bunun için herhangi bir engel de yoktur. Yani hukuka aykırı herhangi bir durum söz konusu değildir.

Valilik hem araziyi hem de gelen bağış tutarını Nesin Vakfı’ndan alıp hazineye devredeceğini ve idarecilere de para cezası verileceğini söylemektedir. Nesin Vakfı yarım yüz yıldır faaliyetlerini sürdürmekte, çocuklara yuva olmakta; onlarca çocuğu ve projesiyle halkının yanında toplumumuzun yararına çalışmaktadır. Bu sebeple bir an önce vakfı sıkıntıya sokan bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

Nesin Vakfı’nın hesapları neden bloke edildi? İşte perde arkası

Benzer Haberler