KESK’ten asgari ücret tepkisi: Açlık azami, ücret asgari!

Yayın tarihi: 27 Aralık 2023 Çarşamba 10:13 pm - Güncelleme: 27 Aralık 2023 Çarşamba 10:15 pm

KESK YK, asgari ücretin 17 bin iki TL olarak açıklanmasına “Açlık azami, ücret asgari!” başlıklı açıklamayla tepki gösterdi.

İktidar tarafından 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin 17 bin iki TL olduğunu açıklamasına yönelik tepkiler artıyor.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Yürütme Kurulu(YK) da yayınladığı yazılı açıklamayla açıklanan asgari ücretin açlık sınırının dahi altında olduğu vurgulanarak geçinmeye yeterli olmadığı vurgulandı.

Ekonomistler yeni asgari ücrete ‘birkaç ay ömür’ verdi: Son okkalı zam

KESK’in sosyal medya hesabından yayınlanan “Açlık azami, ücret asgari!” başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Asgari ücret tespit komisyonundan çıkan 17bin2 TL’lik karar, açlık sınırı olan 18 bin TL’nin dahi altında kalmakta, iktidar ve sermaye kesimleri bu kararla birlikte milyonları sefalet koşullarında yaşamaya mahkum etmektedir.

Sermaye sahipleri işçinin emekçinin yarattığı katma değerle, ödediği vergilerle zenginleşirken emeğin milli gelirden aldığı pay ise AKP iktidarı boyunca sürekli düşmüş, halk yoksulluğa terk edilmiştir.

Unutulmamalıdır bu ülkede asgari ücret ortalama ücret haline gelmiştir. Bu kararla birlikte şu anki enflasyon koşullarında dört kişilik bir ailede 3 kişi çalışsa dahi ancak yoksulluk sınırının üzerinde bir gelire sahip olabilmektedir.

KESK olarak son bir yılda “Geçim bütçesi istiyoruz! Halktan, emekten yana demokratik bir bütçe istiyoruz!” şiarıyla gerçekleştirdiğimiz 7 mitingde de talep ettiğimiz gibi insan onuruna yaraşır, yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyor, bütün konfederasyonları emeğin haklarını birlikte savunmaya çağırıyoruz!”

Sosyal medyada asgari ücret tepkisi: O 2 TL çok kritikti gerçekten!

Kaynak: TELE1