Keskin nişancıydı, Taliban sayesinde belediye başkanı oldu

9 Şubat 2022 Çarşamba

Keskin nişancıydı, Taliban sayesinde belediye başkanı oldu

Taliban, Afganistan’daki yönetimi Ağustos 2021’den beri elinde bulunduruyor. Ülkeyi ele geçiren Taliban yönetimi, kendi üyelerini de yönetim birimlerinin başına geçiriyor. Damullah Muhibullah Muvaffak isimli Taliban’ın eski keskin nişancısı da yaşadığı şehir Maymana’ya belediye başkanı olarak atandı.

Taliban’ın eski keskin nişancısı Damullah Muhibullah Muvaffak, kasım ayında Taliban üst yönetimi tarafından kuzeydeki Mezar-ı Şerif’in doğusunda bulunan Maymana ilçesine belediye başkanı olarak atandı. 25 yaşındaki Muhibullah, yoksul ailelerden gelip Taliban’a katılanların aksine zengin, ticaret ile uğraşan bir aileden geliyor. Okul eğitimini tamamlayan Taliban üyelerinden biri.

Muhibullah, “Taliban’a 2016’da adaletsizlik, yolsuzluk ve ülkenin işgal altında olması nedeniyle katıldım. Bu bizim saflara gitmemize ve Afganistan İslam Emirliği’ne katılmamıza neden oldu. Cephedeyken hedefimiz belliydi. Çatışmalar, yakın çatışmalar da dahil olmak üzere adaletsizliğe karşı ve ülkemizin özgürlüğü içindi. Ve şimdi mücadelemiz adaletsizliğe, önyargıya, rüşvete ve daha fazlasına karşı” dedi.

19 yaşında Taliban’a katılan belediye başkanı, yaşadığı bölgenin de komutanlığını yapıyordu. Taliban keskin nişancısıyken ABD askerleri ile çatışmaya girdiği evde de izler hala duruyor. Muhibullah, “Buraya yerleştirdiğimiz büyük bir namlu vardı ve onun üzerine bir namlu daha vardı ve burada bir delik vardı. Buraya bir keskin nişancı yerleştirilmişti. Burayı kullanırdık çünkü burası koruma sağlam bir yer, mermiler geçemezdi. Başka yerlerden mermiler geçiyordu gördüğünüz gibi mermiler o noktalara zarar vermiş” diye konuştu.

Uçak kiralayıp hayvanları Afganistan’daki Taliban’ın elinden kurtardılar

 

Benzer Haberler