Kenan Doğulu’dan gece uygulanan müzik yasağına tepki

30 Mart 2022 Çarşamba

Ankara’da düzenlenen “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı”nda, sanatçılar Kenan Doğulu ve Beren Saat’e, Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş tarafından “İklim Elçisi” plaketi verildi. Kenan Doğulu ödül aldıktan sonra yaptığı konuşmada müzik emekçilerini zor durumda bıraktığını söyleyerek, yetkililerden gece saat 00.00’da bitmek zorunda kalan müzik yasağının kaldırılmasını istedi.

Ankara’da düzenlenen “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı”nda, sanatçılar Kenan Doğulu ve Beren Saat’e, “İklim Elçisi” plaketi verildi.

İklim kriziyle mücadele ve iklim krizinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen zirvede konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin bu konuda da öncü kent kimliğine sahip olmasını çok değerli bulduğunu söyledi.

Başkan Mansur Yavaş, Beren Saat ve Kenan Doğulu çiftine “İklim Elçisi” plaketlerini takdim etti.

BEREN SAAT: KITLIK, KURAKLIK, EŞİTSİZLİK, IRKÇILIK ÇOCUKLARIMIZIN KADERİ OLMASIN

Beren Saat, plaket aldıktan sonra yaptığı konuşmada, “İklim Elçisi” olarak atanmalarından dolayı teşekkür ederek, “İyi niyetimizle elimizden gelen her şeyi yapacağımıza burada ikimiz adına söz veriyorum” dedi.

Dünyanın, iklim konusunda yangınlarla, sellerle uyarmaya çalıştığını vurgulayan Saat, “Dünyanın her yerinde çocuklar her fırsatta ‘geleceğimi kirletmeyin’ diye seslerini duyurmaya çalışıyor ve büyükleri olarak biz göz yummaya devam edersek savaşlar sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklara, iklim sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklar da eklenecek” ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası’nın çalışmasına göre, 2050 yılına kadar 216 milyon insanın su, gıda kıtlıkları ve aşırı hava olayları sebebiyle göç etmesinin beklendiğine dikkati çeken Beren Saat, “Kıtlık, kuraklık, eşitsizlik, ırkçılık, çocuklarımızın kaderi olmasın, berrak denizlerle çevrili bereketli Anadolu toprağının sağlıklı, umutlu Atatürk çocuklarını, zeytinleriyle besleyebildiği yarınlar için lütfen göz yummayalım” ifadelerini kullandı.

KENAN DOĞULU: HER ZAMAN UMUDUN VAR OLDUĞUNA İNANIYORUM

Kenan Doğulu da iklim krizinin çarpıcı etkilerinin her geçen gün daha sert hissedildiğine ve sınırları aşan küresel bir boyuta ulaştığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Tüm bu karanlık tabloya rağmen ben yine de her zaman umudun var olduğuna inanıyorum. Bugün burada iklim ve ekonomi otoritelerinin bir araya getirip, ekosistemi koruyarak kalkınmanın yollarını arayan bu organizasyon da umudumuzu yeşerten önemli adımlardan biri. Zirve Yürütme Kurulu ile Ankara Kent Konseyinin bizimle paylaştığı bu ödül, omuzlarımızdaki sorumluluğu artırırken, dünya ile paylaştığımız sorunun çözüm ortağı olmak adına mutluluk verici. Küreselleşen iklim krizinde tüm otoritelerle birlikte bizlerin de atabileceği birçok adımın var olduğu bilinciyle diliyorum ki bireysel davranış değişikliklerinin çarpıcı toplumsal sonuçlar yaratabileceğine inanalım. Anadolu, tüm gezegenle beraber doğası, ormanları, nehirleri, bitkileri, biyoçeşitliliği ve iklimi ile şarkıların, türkülerin, müziğin, sanatın ve tüm insanların ilham kaynağı olmaya devam etsin.”

MÜZİK YASAĞI KALDIRILSIN ÇAĞRISI

Plaketini aldıktan sonra kürsüye geri dönen Kenan Doğulu, müzik emekçilerini zor durumda bıraktığını belirterek, yetkililerden gece saat 00.00’da bitmek zorunda kalan müzik yasağının kaldırılmasını da istedi.

Güldür Güldür’den Soylu’nun müzik yasağı sözlerine ‘Cem Yılmaz’lı gönderme

Benzer Haberler