Kemeri yanlış bağlanan go-kart az kalsın öldürüyordu: Bağırsakları yırtıldı

24 Temmuz 2021 Cumartesi

Kemeri yanlış bağlanan go-kart az kalsın öldürüyordu: Bağırsakları yırtıldı

Antalya’da bir lunaparkta go-kart (karting) sporu yaparken kemeri yanlış bağlanan 17 yaşındaki Furkan Özkaya ölümden döndü. Direksiyonu tutukluk yapınca direğe çarpan Özkaya, kemerinin yanlış bağlanması nedeniyle iç kanama geçirdi.

Antalya Konyaaltı’nda bir lunaparkta meydana gelen olayda, 17 yaşındaki Furkan Özkaya go-karta binmek istedi. İddialara göre, iş yeri çalışanlarına “Güvenli mi?” diye soran Özkaya, “Tehlikesi yok, araç bir yere çarparsa lastikten geri seker” yanıtını aldı. Kız arkadaşının kullandığı, ancak direksiyonu arızalı diyerek sürmekten vazgeçtiği go-kart aracına bindirilen Furkan Özkaya’nın kemeri, omuzdan çapraz bağlanmak yerine, karın bölgesinden yatay bağlandı. Kız arkadaşı ise başka bir go-kart aracına bindirildi. Kemer bağlandıktan sonra nefes almakta zorlandığını söyleyen Özkaya’yı, görevliler dikkate almadı. Sonrasında tek başına go-kart kullanmaya başlayan Furkan Özkaya, tur bitmeden direksiyon tutukluk yapınca go-kart aracı etrafı lastikle muhafaza edilen direğe çarptı. Başındaki kaskı çıkan ve araçta acı içinde kıvranan Furkan Özkaya, go-karttan inip yere yığıldı. İş yeri çalışanları diğer sürücülerin turu tamamlaması için genci apar topar önce pist dışına, ardından park alanı dışındaki otoparka çıkardı. Çağırılan ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Özkaya’nın bağırsaklarının yırtıldığı ve iç kanama geçirdiği belirlendi. 6 saatlik ameliyatla bağırsakları dikilen, iç kanaması durdurulan Özkaya, yoğun bakımdaki tedavisinin ardından servise alındı ve 11’inci günde taburcu edildi.

Furkan Özkaya ve ailesi, parktaki sorumlular hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yaşadıklarını anlatan Furkan Özkaya, “İç kanama geçirdim. Bağırsaklarım yırtılmış, karın bölgem su toplamış. Acilen ameliyata aldılar ve 6 saat süren bir operasyon geçirdim. Yoğun bakımda kaldım. Şu an karın bölgemde 50’ye yakın dikiş var. Beni park yetkilileri aramadı, sormadı. Beni en çok üzen de bu oldu. Bu onların da başına gelebilirdi. Benimle dalga geçtiler, gülüyorlardı. ‘Erkeksin kalk bir şey olmaz’ dediler. Dalga geçmeleri hoş bir şey değildi. Çalışanlar ilgileniyordu ama patronları gelip onlardan işlerinin başına gitmelerini istedi.” diye konuştu.

“SEN ERKEK DEĞİL MİSİN? KALK YÜRÜ”

Furkan’ın babası Bülent Özkaya ise oğlu ile birlikte 12 gün boyunca çok sıkıntı çektiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Oğlumun midesinden gelen kanı şırıngayla çektim. Bir baba olarak acının en büyüğünü yaşadım. Çocuğum ameliyata girerken, ‘Baba ben yaşayacak mıyım? Size kavuşacak mıyım?’ dediği an dünya başıma yıkıldı. Oğlumu bir eşya gibi, koma pozisyonundayken elektrikli bisiklet denen taşıtla, diğer müşteriler etkilenmesin diye başka bir bölgeye götürmüşler. Hiçbir müdahalede bulunmamışlar. Ayrıca oğlum koma pozisyonunda hareket etmemesi gerekirken, ona alaycı bir şekilde ‘Sen erkek değil misin? Kalk yürü’ diyerek oğluma büyük acı çektirmişler. Kimsenin başına böyle bir şey gelmesini istemiyorum. Böyle işletmelerin gerekli tedbirleri alması lazım. Ne bir hemşire ne bir sağlık çalışanı, hiçbir şekilde müdahale etmemiş. Go-kart çalışanları kendi yöntemleri ile çocuğu yürütmüşler ve iç kanamaya sebep olmuşlar. 50’nin üzerinde dikiş var. Ölüm tehlikesi geçirdi.”

Benzer Haberler